Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

Ertuğrul Tekke Camii

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Ertuğrul Tekke Camii, Geç Osmanlı Dönemi yapı arasında kabul görür. Tam olarak Cihannüma Mahallesi üzerinde konumlanan camii aynı zamanda bir külliyenin parçasıdır. Bu külliyede camii haricinde bir adet kütüphane, bir adet türbe ve tekke yer alır. Caminin merkezde yer aldığı bu külliye Osmanlı’nın padişahlarından biri olan II. Abdülhamit tarafından yaptırılır. Kayıtlara göre kompleks 1887 senesinde tamamlanır. Yapı o dönem Şazeli tarikatına adanır.

Cami, adını Osmanlı’nın kurucusu olan Ertuğrul Gazi’den alır. Tarihi yapının hemen yanında Şeyh Zafir Türbesi’ni ziyaret etmeniz mümkündür. Bilindiği üzere Şeyh Zafir Şazeli tarikatına bağlı bir zattır. Cami haricinde konukevleri de ahşap malzemeden yapılır. Ertuğrul Tekke Camii’nin mimarı dönemin meşhur isimlerinden R. D’Aronco olarak bilinir. Yapının kâgir, çatı bölümü ise ahşaptır. Minare bölümünde ise taş malzemenin kullanıldığı görülür. Kadınlar mahfilinin kafesi Abdülhamit Han öncülüğünde yapılır. Bilindiği üzere kendisi de bir marangoz ustasıdır. Bu alandaki çeşme ve türbe kısmı ise beyaz renkli mermerlerden yapılır. Özellikle başarılı ahşap işçiliği ile ön plana çıkan Ertuğrul Tekke Camii mimari açıdan özel bir örnektir. Türbenin camii ile yan yana olması ve ayrıca Beşiktaş gibi merkezi bir noktada konumlanması, ziyaret yoğunluğunu önemli ölçüde etkiler.

Cumhuriyet döneminin başında tekkelerin kapanması ile beraber bina mülkiyeti vakıflara geçer. Camii dışında olan bütün kısımlar bir ilkokula dönüştürülür. Bu okul Şair Nedim İlkokulu olarak bilinir. Bu süreçte dergâha ait yapıların özgünlüğü bozulur. Ertuğrul Tekke Camii’nin yakın zaman önce restorasyon süreci tamamlanır. Bu restorasyon, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve dönemin Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül’ün girişimleri ile gerçekleşir.

Ertuğrul Tekke CamiiErtuğrul Tekke CamiiErtuğrul Tekke CamiiErtuğrul Tekke Camii

Yorumlar

 • muratty
  17.11.2022 09:12

  Şeyh muhammed zaferi türbesinin bitişiğinde çok güzel mimarisi olan ahşap tarihi camii beşiktaşın curcunasından sıyrılıp huzur bulabilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler