Erenköy Kız Lisesi - GeziBilen

Erenköy Kız Lisesi

Erenköy Kız Lisesi

İstanbul’un pek çok semtinde tarihe meydan okuyan okullarla karşılaşmak olasıdır. Temelleri dönemin eğitim anlayışı ile atılan bu tip okullar, tıpkı eskiden olduğu gibi günümüzde de başarılı öğrencilerin yetişmesine olanak sağlar. Hem yetiştirdiği öğrenciler hem de tarihi binası ile fark yaratan Erenköy Kız Lisesi de bu önemli okullar arasında gösterilir. Göztepe bölgesinde yer alan lise 1911 yılından bu yana hizmet verir. Bilindiği üzere Göztepe eskiden Erenköy ilçesine bağlı bir semttir. Okulun adının Erenköy Lisesi olarak konulması bundandır. Mezunlarını sık sık bir araya getiren okul, bu geleneği yıllardan bu yana yaşatmaya çalışır. Şu anda her pazar günü mezunlar için özel toplanma günü olarak belirlenmiştir.

Erenköy Kız Lisesi ilk dönemde “Kız Numune Mektebi” adıyla açılır. Eğitimler doğrudan Rıdvan Paşa Köşkü’nde başlar. Okulun açılmasında Aziz Haydar Hanım’ın çok önemli çabaları olur. İlk beş sene botunca Abdullah Nasih Efendi okulun yönetiminde yer alır. 1916 senesi ile beraber burası bir liseye çevrilir. Maarif Vekilliği o dönemde köşkün son sahibinden burayı satın alır. Aynı zamanda yatakhane amacıyla kullanılmak için bir başka köşk daha satın alınır. 22 Şubat 1945’te burada büyük bir yangın çıkar ve okul binası adeta kül olur. Yangından korunan yatılı kısımda dersler bir süre daha devam eder. O sırada da okul için yeni bir inşaat süreci başlar.

1947 senesinden itibaren okul, gündüzlüye dönüştürülür. O yıllarda eğitim daha modern binalarda devam eder. 1954 ile birlikte burası yeniden yatılı okul olarak faaliyet yürütmeye başlar. 1979’da gelindiğinde Erenköy Kız Lisesi erkek öğrencileri de bünyesine alır; ancak bu girişim sadece bir sezon sürer. 1990 senesinde yatılı bölüm tümüyle kapatılır. Buraya İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi açılır.

Erenköy Kız LisesiErenköy Kız LisesiErenköy Kız LisesiErenköy Kız Lisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota