Enver Paşa Köşkü - GeziBilen

Enver Paşa Köşkü

Enver Paşa Köşkü

İstanbul sınırları içinde yer alan tarihi Enver Paşa Köşkü’nün yapım tarihi net olarak bilinmez. Buna rağmen yapının 1900’lü yılların başında inşa edildiği tahmin edilir. Büyükçekmece ilçesinde bulunan köşktü Enver Paşa genelde avlanmak için kullanır. Daha sonraki dönemlerde ailesiyle beraber burada uzunca bir süre ikamet eder. Üç katlı olan köşk ahşap panjurludur. Köşkün bahçe bölümünde bir havuz yer alır. Büyük bir bölümünün denize bakması köşk daha da değerli kılar. Burası esasen çok uzun seneler boyunca Çocuk Esirgeme Kurumu olarak değerlendirilir. 2007 senesinde kapsamlı bir restorasyonla mekan Büyükçekmece Çocuk Kültür Evi olarak yoluna devam eder. Bu restorasyonla beraber köşk, şehir yaşamında bir asır sonra kendine yeniden yer bulur.

Köşke adını veren Enver Paşa, bilindiği üzere özellikle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde epey etkili olmuş bir isimdir. 1922 senesinde yaşamını yitiren Enver Paşa, Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Selanik’te görevlendirilir. Makedonya’daki ihtilal hareketlerine de dahil olan bu değerli isim, İkinci Meşrutiyet sonrasında “Hürriyet Kahramanı” olarak anılır.

İlçenin en önemli tarihi değerlerinden biri olarak görülen Enver Paşa Köşkü, 2005 senesinde iki ayrı yangın geçirir. Her iki yangın, ciddi zararların oluşmasına neden olur. Zemin kat dışında kalan ahşap iki kat bu yangınlarda büyük ölçüde yanar. Restorasyon yangının yarattığı tahribatı ortadan kaldırmaya yönelik olarak gerçekleşir. Tavan, çatı ve merdivenler özgün yapı göz önünde bulundurularak onarılır. Bu başarılı restorasyon İstanbul İl Özel İdaresi’nce gerçekleşir. O dönemin parası ile bu proje için 430 bin civarında bir bütçe ayrılır. Enver Paşa Köşkü’nün yapıldığı dönemlerde ahşap karası evler gözdedir. Dönemin ruhunu yansıtan köşk, tam olarak Dızdaroğlu Mahallesi üzerinde yer alır.

Enver Paşa KöşküEnver Paşa KöşküEnver Paşa Köşkü

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 09:30

  Büyükçekmece’deki tarihi Enver Paşa Köşkü, 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen tarihi Enver Paşa Köşkü, 2005 yılında 2 büyük yangın geçirdi. Ama şuan çok güzel bir şekilde ayakta.

 • cannalii
  08.02.2023 17:44

  Büyükçekmece’deki tarihi Enver Paşa Köşkü, 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen tarihi Enver Paşa Köşkü, 2005 yılında 2 büyük yangın geçirdi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota