Emirgan Tarihi Çınaraltı - GeziBilen

Emirgan Tarihi Çınaraltı

Emirgan Tarihi Çınaraltı

İstanbul’un popüler mekanlarından biri olan Emirgan Tarihi Çınaraltı’na gelmek adına Emirgan bölgesindeki Çınaraltı durağında inmeniz gerekir. Bölgeye adını veren meşhur çınar üç koca asrı devirmiş durumdadır. Bütün ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılayan ulu çınarın gölgesinde dinlenmek, oldukça huzur vericidir. Çınaraltı’nın tarihi çay bahçesi de 1854 senesinden bu yana hizmet verir. Etrafında yer alan modern kafelere rağmen kendine has tarzı ve ruhuyla yıllarca burada ayakta kalmayı başarır.

1950’li senelerde Çınaraltı gerçek anlamda bir akademi olarak görülür. O dönemin çok önemli yazar ve şairleri burayı mesken tutar. En yoğun sanatsa ve politik tartışmalar, bu özel mekanda gerçekleşir. Bu isimler arasında Behçet Kemal, Yahya Kemal, Faruk Nafiz gibi usta isimler yer alır. Şairler için bir anlamda ilham aldıkları bir yer olarak görülür. Salı ve cuma günleri, yazarların kendi aralarında toplanma günleri olarak belirlenir. Bu özel buluşmaların neticesinde “Çınaraltı” isimli bir edebiyat dergisi bile yayınlanır. Bugün ise Çınaraltı daha çok tarihi ve kültürel mirası ile öne çıkar. Güzel, huzur veren bir kahvaltı için tarihi Çınaraltı’nı ziyaret edebilirsiniz.Emirgan Korusu’na çıkarken burası ile hemen yüz yüze gelebilirsiniz.

Çok önemli tarihi camilerin yanında bulunması da kültürel açıdan buraya apayrı bir değer katar. I. Abdülhamit tarafından inşa edilen Hamid-i Evvel Camii bunlar arasında öne çıkar. Tarihi ibadet mekanları arasında bir gezinti yaptıktan sonra Çınaraltı’nda soluklanıp temiz hava almanın tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul gibi bir metropolde şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzaklaşabileceğiniz ender mekanlardan biri olan Emirgan Tarihi Çınarlatı’nı bir an önce keşfetmelisiniz. Taksim- Sarıyer belediye otobüslerini değerlendirerek buraya kolayca gelebilirsiniz.

Emirgan Tarihi ÇınaraltıEmirgan Tarihi ÇınaraltıEmirgan Tarihi ÇınaraltıEmirgan Tarihi Çınaraltı

Yorumlar

 • ssedatylmz
  13.01.2023 07:32

  Lokasyon olarak harika bir yerde,manzarası çok hoş.Genişçe bir alanda yer alıyor ve boğaza sıfır.Tarihi çınarın altında çayınızı kahvenizi yudumluyorsunuz

 • guvenylmz
  01.08.2022 06:18

  İstanbul’da dışarıdan yiyecek getirip mekanda kahvaltı yapmanın serbest olduğu mekanlardan biri

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:20

  Mekan harika bir lokasyonda, manzara gayet güzel ve hemen hemen her masadan ki, hayli yoğun olmasına rağmen erişilebilir gibiydi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota