Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, 2001 senesinde Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olarak kendine yer bulmayı başarır. Müzenin kuruluşunda özellikle Sevda Elgiz ve Can Elgiz’in önemli çabaları olur. Çağdaş sanata dair belli bir girişimin olmadığı ve özellikle de vakıf tarzı müzelerin ortaya çıkmadığı bir zamanda bu açığı kapatmak için söz konusu müzeye dair fikirler olgunlaşır. Kar amacı gütmeyen kurum toplamda 2 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Halka açıldığı ilk andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılanır. Müzenin ilk adı Proje4L şeklinde bilinir. Bugüne dek pek çok genç sanatçıya ve küratöre destek veren müze, adeta aktif bir atölye gibi çalışır.

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde sene boyunca sergiler devam eder. Diğer yandan çağdaş sanatı evrensel bir boyuta çekmek amacıyla daima yaratıcı etkinlikler organize edilir. Müzenin temel gayesi çağdaş sanatın dinamiklerini ve güncelliğini yakalayabilmektir. Bu bağlamda çeşitli gruplara yönelik sosyal programlara da önem verir. Nitekim bu bağımsız girişimlerin önemli bir çoğunluğu ses getirmeyi başarır. “Saklı hazine” olarak yorumlanan Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, salı ve Cuma günleri arasında saat 10.00 ve 17.00 arasında ziyaret edilebilir. Cumartesi ise ziyaret 16.00’a kadar mümkündür.

2013 senesinde Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, IFEMA ARCO Madrid tarafından önemli bir ödüle layık görülür. Uluslararası Koleksiyonerlik Ödülü’nün sahibi olan müze, Türkiye’yi müzecilik alanında gururla temsil eder. Bundan hemen bir sene sonraysa Çağdaş Sanatlar Vakfı’ndan benzer bir ödül kazanır. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, aynı zamanda Global Private Museum Network’un kurucu üyeleri arasında yer alır. Müzeyi gezmek tümüyle ücretsizdir.

Elgiz Çağdaş Sanat MüzesiElgiz Çağdaş Sanat MüzesiElgiz Çağdaş Sanat MüzesiElgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:52

  Teras sergisi için ziyaret ettim. Yerleşik koleksiyonunu da gezme fırsatım oldu. Gorülmeyenler sergisi ile beraber görülmesi gereken bir etkinlik😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler