El-Hac Mustafa Çeşmesi

El-Hac Mustafa Çeşmesi

22.02.2021 00:18


İstanbul’da yer alan tarihi çeşmelere hemen her ilçede rastlamak mümkündür. Bu çeşmelerin ağırlıklı olarak Fatih ilçesinde yoğunlaştığı görülür. Fatih’te yer alan ve günümüze dek korunmayı başaran eşmelerden bir tanesi de El-Hac Mustafa Çeşmesi’dir.

Türkiye’de aynı isme sahip bir diğer çeşme ise Çankırı’da bulunur. Genelde bu iki çeşme isim benzerliğinden dolayı birbirine karıştırılır. İstanbul’da yer alan El-Hac Mustafa Çeşmesi’dir. Çeşmeye adı verilen El-Hac Mustafa son derece değerli bir zattır. Kendisi bir tarikat şeyhi olduğu için hala bugün bile geniş kitlelerce saygıyla anılır. El-Hac Mustafa yaşıyorken Çarşamba bölgesinde bir zaviye yaptırır. Öldüğü zaman kendisi de bu zaviyeye defnedilir. Oğlu olan Abdi Efendi de aynı şekilde kendisinin yanına defnedilir.

Tarihi El-Hac Mustafa Çeşmesi, Kıztaşı Kızanlık Caddesi üzerinde konumlanır. Mermerle kapıdır ve yuvarlak bir cepheye sahiptir. Çeşmenin oymalı, oldukça büyük bir ayna taşı bulunur. Tekne bölümünün doldurulduğu görülür. Diğer taraftan lülesi ise koparılmış vaziyettedir. Mermer malzemede sütunları birleştiren kornişin hemen üzerinde dört beyitlik kitabe ile karşılaşabilirsiniz. Bu özgün kitabe bizzat satihin üzerine yazılır. Kitabe bugün ne yazık ki okunacak durumda değildir. “İstanbul Çeşmeleri” adlı çalışmada çeşmeye dair diğer mimari detaylar paylaşılır.

El-Hac Mustafa ÇeşmesiEl-Hac Mustafa ÇeşmesiEl-Hac Mustafa Çeşmesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  01.03.2023 13:42

  Çeşme, 1787 yılında yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler