Dördüncü Vakıf Han

Dördüncü Vakıf Han

Dördüncü Vakıf Han

Dördüncü Vakıf Han da, Kemaleddin Bey’in bu topraklara kazandırdığı önemli eserlerden biridir. Topkapı Sarayı’na, Babıali’ye yakın oluşu, İskele ile deniz ulaşımı ve Sirkeci Garı ile demiryolunun bu bölgeye gelmesi Eminönü’nün o dönem çok daha özel bir yer hâline gelmesini sağlamıştır. 

Dördüncü Vakıf Han da tam bu bölgede, bugünkü adıyla Mimar Kemaleddin ve Hamidiye caddelerinin kesiştiği köşede, 1911 yılında tasarlanan binanın 1912 yılında inşasına başlanır. Fakat 1912 yılında başlayan Balkan Harbi ve 1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı sebebiyle yapının inşası yarım kalır.

İstanbul’un işgal edildiği yıllarda ancak dış kısmı tamamlanan bina o dönem Fransızlar tarafından “Caserne Victor” ismiyle karargah olarak kullanılır. Savaş nedeniyle sekteye uğrayan binanın yapımı Cumhuriyet’in kurulmasıyla da birlikte 1926 yılında tamamlanır.  

Adliye olarak kullanılması düşünülen bina 1990-2000 yılları arasında boşaltılmış fakat daha sonra ilgilenilmediği için bakımsız bir yapıya dönüşmüştür. Geçirdiği restorasyonlar ile 2005 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından özel işletmelere kiralanmıştır.

Dördüncü Vakıf Han, yüz yıldan uzun bir süredir İstanbul’un en canlı bölgesinde, tarihe tanıklık etmeye devam ederken İstanbullulara hizmet vermeye devam ediyor.

Dördüncü Vakıf HanDördüncü Vakıf HanDördüncü Vakıf HanDördüncü Vakıf Han

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler