Deniz Müzesi - GeziBilen

Deniz Müzesi

Deniz Müzesi

Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan bu yer, sahip olduğu eşsiz koleksiyonu bakımından da dünyanın sayılı müzelerinden biri olma özelliğinde. 31 Ağustos 1897 tarihinde Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın emri ile Binbaşı Süleyman Nutki tarafından yapılmış olan bu yer “Müze ve Kütüphane İdaresi” adıyla kurulmuş. Önceleri Kasımpaşa semtinde küçük bir binada kurulan müze, günümüzde Beşiktaş semtinin denize doğru kısmında Barbaros Hayrettin Paşa’nın anıtı ve türbesinin yanında bulunuyor. İçinde 20 binden fazla eseri barındıran müze, eser çeşitliliği bakımından oldukça zengin durumda. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren bu yer, aynı zamanda Türkiye’de kurulan ilk askeri müze unvanını da taşıyor. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini de kapsayan donanma unsurlarını aynı anda görmek ve tarih içerisindeki değişimin farkına varmak mümkün.

Deniz Müzesi, 3 kattan oluşan ana sergi binası, 4 büyük salon ve 17 oda olarak sergileme alanı olarak faaliyet gösteriyor. Dünyanın en eski kadırgalarında olan saltanat kayıklarının da sergilendiği müze, ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor. Dünya çapında günümüze dek ulaşan 14 saltanat kayığının da sergilendiği müze, yeterince kişinin ziyaret edebilmesi amacıyla giriş ücretlerinin de oldukça makul bir düzeyde olduğu söylenebilir. Müze ziyaretlerinde öğrencilerden ücret alınmaması da ayrıca güzel bir özellik.

Müze içindeki eserlerden bazıları ise Atatürk’ün eşyalarından tutun denizcilik adına aklınıza gelen her şey mevcut. Tarihi kayıklar, seyir defterleri, berat, ferman, bayrak ve sancaklar, mezar taşları, kitabeler, gemi modelleri, dalgıç takımları, ferman ve yazılmış eserler bunlardan bazılarını oluşturuyor.

Deniz MüzesiDeniz MüzesiDeniz MüzesiDeniz Müzesi

Yorumlar

 • muratty
  29.06.2022 06:46

  Türk denizcilik tarihini hem görsel hemde yazılı olarak görme imkanı sunan nitelikli bir müze yeni koleksiyonlarda eklemeye devam ediyorlar.

 • furkanakay
  28.06.2022 07:20

  Genellikle denizcilikle ilgilenen kişilere hitap eden bir müze.

 • melika
  09.07.2022 08:01

  ücretli mi?

 • melika
  09.07.2022 08:01

  ücretli mi?

 • pelinakgl
  08.09.2023 10:10

  Denizci arkadaşım sürükleyerek götürdü :D ikimiz de çok beğendik. Tavsiye ederiz.

 • Lwi8hz5F
  29.07.2022 07:23

  4 5 sene önce gittim öğrenciye ücretsizdi şu an bilmiyorum ama mükemmelll içerisi bayıldım

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota