Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii

Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii

Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii

Üsküdar’da bulunan Harem sahili üzerindeki Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii, adını aldığı Mehmet Tahir Efendi tarafından yaptırılmıştır. Bir rivayete göre 1710 yılında camiinin yerinde bir mescit varmış ve zaman içinde harap olan mescit yıkılarak yerine bu devasa güzellikteki camii inşa edilmiş. 1826 yılında yapımı tamamlanan camii o gün bugündür, ziyaretçilerine kapılarını açmaya ve onları manevi huzura çağırmaya devam ediyor. 1898 yılında ilk onarım çalışmasını tamamlayan camii, sonrasında da yine aldığı hasarlardan kurtulmayı başarmıştır. Birçok döneme ait mimarinin bulduğu tarihi yapı, içerisinde sayısız güzelliği barındırıyor.

Daha kapısından girer girmez sizi harika bir hat sanat karşılıyor. Dini vecizelere çok sayıda yer verilen camii, ziyaretçilerine diledikleri gibi hareket etme alanı sunacak kadar da geniş bir alana sahip. Zaman içerisinde yapılan onarım çalışmaları ile daha da genişletilen Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii, orijinalliğine sadık kalınarak ilk günkü güzelliğinden ödün vermemiş kendini bu şekilde yenilemiştir. Ahşap tavanın bulunan altı kollu yıldız şekli de tarihi yapının güzelliğine güzellik katan ve eşsizleştiren yegâne özelliklerden biri olarak bilinmektedir. Tarihte çok sayıda kitabenin de yer aldığı camide bu çalışmalara Tahir Efendi hayat veriyordu.

Aynı zamanda II. Mahmut tuğrası da yine Tahir Efendi’ye ait bir çalışmadır. Vakti zamanında bir adet de çeşmesini bulunan Defterdar Tahir Efendi (Harem) Camii bu güzelliğini ne yazık ki yıllar içerisinde yitirmiştir. Zaman içerisinde yok olan bu çeşmenin mimarisi klasik döneme dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra caminin içerisinde bir çeşme daha bulunuyor, ister gezmek ister ibadet etmek için olsun, camii herkese kapılarını açıyor ve dileyen dilediği gibi gelip gezebiliyor. Üsküdar’daki kolay ulaşım da yine tarihi yapıyı vazgeçilmez kılan detaylardan biri haline getiriyor.

Defterdar Tahir Efendi (Harem) CamiiDefterdar Tahir Efendi (Harem) CamiiDefterdar Tahir Efendi (Harem) CamiiDefterdar Tahir Efendi (Harem) Camii

Yorumlar

 • kargidanecee
  11.11.2022 06:56

  Huzur dolu tarihi camilerimizden biri. Tavandaki Davud yıldızı çok güzel. Minaresi sıra dışı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler