Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii - GeziBilen

Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii

Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii

İstanbul’un manevi değerleriyle ünlü ilçelerinden biri olan Eyüp içerisinde bulunan Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii, Nişanca üzerinde konumlanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşamış olan defterdar Nazlı Mahmut Efendi tarafından yapımı planlanmış ve alanında en iyilere imza atan bir mimara emanet edilmiştir. Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Cami’nin açılışı 1541 yıllarına kadar dayanmakta olup o günlerden bugünlere varlığını sürdürmektedir. Caminin bugünkü konumu Eyüp’ün sahil yolu üzerindeki Haliç Köprüsü’nün batı kısmında kalmaktadır. Ulaşım açısından oldukça rahat ve kolaylık vadeden bu yapı ile siz de huzura erişeceksiniz. Camii bugünkü halini almak için tamı tamına 12 yıl üzerinde çalışılmıştır yani ortalama olarak 1537-1549 yılları arasında diyebiliriz.

Kıymetli sanatçımız Mimar Sinan yapımı olan Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii, oldukça büyük bir araziye sahip olup zaman içerisinde gerekli çalışmalar sebebiyle daraltılmıştır. Kapısında iki kitabe bulunan tarihi yapılar, Arapça ve Farsça dillerinde bilgilendirme vermektedir. Yemyeşil doğa ile süslenen camii, günümüzde hala rağbet görmekte olup yerli yabancı çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Minaresi, pençeleri ve sayısız mimari harikasıyla göz doldurmayı başarıyor. Muntazam kesme taştan inşa edilen cami, tek kubbeli olup zaman içerisinde aldığı hasarlar ile tekrardan onarıma alınmıştır.

Özellikle 1768 yılında meydana gelen deprem, camiye büyük zarar vermiş ve bu hasarlar zaman içerisinde yapılan orijinalliğe sadık restorasyonlar ile kurtarılmıştır. Mimar Sinan’ın yapımı olup da hala konuşulmayan tek bir yapıt bile yok aslında… Defterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii de bunlardan biri olarak çıkıyor karşımıza. Camide artı olarak hokka ve divit de bulunurken 1997 yılında yaşanan fırtına ile kırılıp yerine yenisi 30 Mayıs 2007 yılında koyulmuştur.

Defterdar Nazlı Mahmud Efendi CamiiDefterdar Nazlı Mahmud Efendi CamiiDefterdar Nazlı Mahmud Efendi CamiiDefterdar Nazlı Mahmud Efendi Camii

Yorumlar

 • Sinan Babacan
  28.08.2021 20:30

  Birkaç defa namaz kılmayı nasip oldu. Huzur veren bir mekan

 • xuGJt8ruEwVe
  18.12.2023 21:08

  Yıllar önce resim çekmeye kalktığımda; "bana hataylı.... derler" diyen imam babası yaşında olmama rağmen beni dövmeye kalkmıştı.

 • xuGJt8ruEwVe
  18.12.2023 21:06

  Yıllar önce "bana hataylı.... derler" diyen bir imam, caminin resmini çekmeye kalktığım için babası yaşındaki emekli öğretmeni dövmeye kalkmıştı.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:08

  Mimar Sinan'ın eserlerinden biri olan camii, yemyeşil bahçesi ve güzel konumuyla Eyüpsultan ilçesinde yer alıyor.

 • Kerim AZ
  25.08.2021 21:11

  Hoş görünüyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota