Darülaceze

Darülaceze

22.02.2021 00:18


1895 yılında II. Abdülhamit tarafından kurulan Darülaceze Okmeydanı’nda faaliyet sürdürmektedir. 27 bin metrekarelik bir alan içerisinde inşa edilen kurum; yaşlı, bakıma muhtaç, kimsesiz, sokağa terk edilen 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklara ücretsiz olarak hizmet sunarak onların ihtiyaçlarını karşılayan bir kurumdur. II. Abdülhamit’in fermanı ile hayata geçen Darülaceze’nin inşasına 6 Nisan 1890 tarihinde başlanmış ve 11 Nisan 1890 yılında resmi bir tebliğ yoluyla yürürlüğe alınmıştır. Kurumun resmi olarak açılış tarihi 31 Ocak 1986 tarihinde yapılarak hizmete açılmıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak Darülaceze, 7 gün 24 saat hizmet vermekte, gerek özel günlerde gerekse belirli günlerde ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.

Darülaceze, kişileri hiçbir şekilde; din, dil, ırk veya cinsiyet fark etmeksizin kuruma başvuran yardıma muhtaç bireylere yardımda bulunuyor. Sağlık problemi olan yaşlılar için de ayrıca bir poliklinik binası da yine Darülaceze’de mevcuttur. Yaklaşık 30 dönüm yerleşim yerine sahip olan kurumda çocuk yuvası, camii, aceze dairesi, fırın, hamam hatta berber hane dahi bulunuyor. Yani tam anlamıyla günlük hayatta işinize yarayacak her türlü kuruluş buradan hazır ve nazır bulunuyor. Darülaceze kurumu, Okmeydanı’nda faaliyet verdiği için ulaşım da oldukça kolaydır ve ziyaretçiler için avantaj teşkil etmektedir.

Kuruluşun amacı ve yardım çağrısı 1890lı yıllarda da sokakta yaşayan evsiz yaşlı ve çocuklara hizmet vermek adına planlanan ve bunların yanında dilencilik yapanların da yine gerekli araştırmaları yapılıp kuruma alınmaları sağlanmıştı. Eğer dilencilik yaparak kuruma gelmeyi reddederlerse de hapis cezası ile cezalandırılıyorlardı. Geçmişten günümüze başarı ve sayısız iyilikleriyle gelen Darülaceze, her yıl arttırdığı hizmet ve kalitesiyle kullanıcılardan tam not almayı başarıyor.

DarülacezeDarülacezeDarülaceze

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler