Çobançeşme Köprüsü

Çobançeşme Köprüsü

Çobançeşme Köprüsü

Günümüz Bahçelievleri’nde Doğu Roma İmparatorluğu’ndan kalma bir köprü günümüze kadar uzanmış desek inanır mısınız? Londra Asfaltı üzerinde oldukça merkezi bir konuma sahip olan köprünün altındaki Ayamama Deresi bulunuyor, suyu bol dere günümüzde kurumuş vaziyette faaliyetlerini durdurmuş. Altı kemerden oluşan köprü 38 metre uzunluğunda kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyor. Yapımında yontma taş kullanılan köprü ne zaman faaliyete başladığı bilinmiyor. Kenarları yeşillik aşağısı dere olarak hizmete açılan köprü tarihin birçok anına tanıklık etmiş durumda. Açık adresi Yenibosna merkez üzerinde olarak bilinen köprü Atatürk Havalimanı yolu üzerinde yer almaktadır.

Köprünün manzarası yeşillik üzerine kurulmuş olduğundan ve merkezi bir konuma sahip olduğundan insanların kolayca ulaşabileceği bir noktada duruyor. Tarihten günümüze kadar başarılı bir şekilde gelmeyi başaran Çobançeşme Köprüsü’nün taşları dile gelse kim bilir bize neler anlatır. Yontma taşların yardımıyla ayakta duran köprü geçmişten günümüze hizmet vermeye devam ediyor. Aşağısında yer alan dere aktifken duyulan suyun sesi, ziyaretçilerin dinlenip ve huzuru bulmalarını sağlıyordu. Çobançeşme Köprüsü, Ayamama Deresi’nden ziyade bir de Çoban Çeşmesi’ne ev sahipliği yapıyor. Aynı adı taşıdığı çeşme, köprünün hemen yanında yer alıyor. Doğu Roma döneminden bugünlere gelen Çobançeşme Köprüsü, tarihinde o kadar çok iz bırakmış ki görür görmez bu büyünün etkisine kapılacağınız aşikar.

Tüm bunları geride bırakan tarihi yapı, kim tarafından ne zaman hangi tarihte yaptırıldı kesin bir bilgi bulunmuyor. Elimizdeki tek veri Roma İmparatorluğu’na karşı uzanan derin bir geçmiş çizelgesi demek yanlış olmaz. Bahçelievler, İstanbul’un ulaşım bakımından aktif olarak kabul edildiği bir ilçe olduğundan; metro, metrobüs, otobüs ve sayısız güzergahtan geçen minibüsler ile bölgeye geliş gidişlerin oldukça rahat bir şekilde sağlandığını söylemek mümkün.

Çobançeşme KöprüsüÇobançeşme KöprüsüÇobançeşme KöprüsüÇobançeşme Köprüsü

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler