Çinili Hamam

Çinili Hamam

Çinili Hamam

Kösem Sultan tarafından 1640 yılında yapımı gerçekleştirilen Çinili Hamam'ı, sultanın ölmesi ile yarıda kalmış sonrasında kardeşi tarafından devam ettirilerek hizmete açılmıştır. Hamamın asıl yapım amacı, camii inşaatı için çalışan ustalara hizmet vermek içindi, sonrasında içerisi çinilerle süslenen hamam günümüze kadar ulaşan bir tarihi eser olarak karşımıza çıkacaktı. Cami içerisindeki çiniler günümüze kadar gelemeden hırsızlar tarafından çalınmış olsa da orijinalliğine sadık kalınarak mavi taşlar yardımıyla çini görüntüsü verilmiştir. Yapıldığın günden itibaren çok fazla onarım çalışması geçirmeyen hamam, ilk günkü halinden pek bir şey kaybetmemiştir. Öyle ki 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen büyük depremden bile hasar almadan çıkabilmiştir.

Duvar kalınlığı 2 metreyi bulan Çinili Hamam'ı, çok sayıda prodüksiyon şirketinin de ilgisini çekerek gerek içeri gerekse dışarıda dizi ve yapımları ağırlamaya devam etmiştir. Hamamın tamamında doğal ısıtma sistemi bulunuyor, kış aylarında büyük kazanlara yaklaşık 1 ton ağırlığında odunlar atılarak ısıtma işlemi sağlanıyor. Hamam için dikkat edilen en önemli iki kriter; temizlik ve hijyen. Yetkililer bu konuya ekstra olarak önem veriyor ve ziyaretçilerinin de bu konuda şüpheye düşmemeleri gerektiğinin altını önemle çiziyor. Hamamlar genellikle içerideki buhardan kaynaklı olarak belli bir süre sonra basık bir hava yaratır ancak Çinili Hamam'ı bu konuda da oldukça şanslı.

Oldukça geniş bir alana sahip olan hamamın kubbelerinin yüksek olmasından kaynaklıdır. Kubbelerdeki deliklerin içeriye ışık sızdırması da yine hamamın atmosferini tazeleyen unsurlardan biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle yaz aylarında meydana gelen ekstra sıcak havalar içinse yönetim ürettiği çözüm; yaklaşık 370 yıllık fanuslar hizmete açılarak içerideki buhar sakinleştiriyor ve rahat hareket etmenize olanak sağlıyor.

Çinili HamamÇinili HamamÇinili Hamam

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler