Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Vakfı - GeziBilen

Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Vakfı

Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Vakfı

Üsküdar Çengelköy’de Kuleli Caddesi ile Tanrıverdi Sokak’ın kesişiminde bulunan Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi, 17’nci yüzyılın sonlarında yerinde bulunan kilisenin yerine yapılmış. Kilisenin girişinde ise 1908 tarihli bir de çeşme bulunuyor. 

Bu kiliseyi son dönemlerde en çok tanınır kılan şey ise gazetelerde, haberlerde yayınlanan ve Hristiyanlar için önemli olan o özel gün. Hz. İsa’nın doğum günü vaftiz edilişinin kutlandığı Ocak ayında, işte tam da bu kilise üzerinden haç çıkarma töreni düzenleniyor. Genellikle Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Kilisesi’nin yönettiği ve Çengelköy İskelesi’nin önünde gerçekleştirilen törende; ziyaretçiler kortejle beraber iskeleye geliyor. Tekneden atlayan kişiler, denize atılan haçı almak için birbirleriyle yarışıyor.


Çengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi VakfıÇengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi VakfıÇengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi VakfıÇengelköy Rum Ortodoks Aya Yorgi Vakfı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota