Cellat Mezarları

Cellat Mezarları

22.02.2021 00:18


Eski zamanlarda gizlice gömülen ve başlarına isimsiz birer taş konulan cellatların mezarları iki adetken, geçmişten günümüze sadece birkaç mezar taşı ulaşabildi. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinin olduğu Osmanlı mezarlıklarına elbette ki askerler, kadılar, memurlar, vezirler, sadrazamlar; kısacası dönemin önemli olarak atfedilen insanlar gömülürdü. İnsanların canını alan cellatların gömüldüğü yerlerde ise düz, hiçbir belirleyici özelliği olmayan, yazısız ve dikdörtgen planlı mezar taşları konulurdu.

İnfazların Topkapı Sarayı’nın bahçesindeki Cellatlar Çeşmesi’nde gerçekleştiğine dair birkaç bilgi bulunsa da bu durumla ilgili net bir şey bilinmemektedir. Osmanlı döneminde cellatlar normal mezarlıklara alınmadan gizlice gömülürdü. İsim, tarih gibi herhangi bir bilginin yazılı olmadığı mezar taşları işçilik anlamında da hiçbir ayırt edici özelliğe sahip değildi. Mezar taşlarında belirleyici işaretlerin olmamasının başlıca sebebi de ölen cellatların yakınlarının gelip mezarları tahrip etmesini önlemekti.

Biri Pier Loti, diğerinin de Eyüp Sultan Mezarlığı’nda olduğu cellat mezarlarından geriye o kadar az şey kaldı ki tamamen yok olduğunu dahi iddia edenler var. Birçoğunun yeni mezarlar arasında kaldığına dair görüşler de mevcut. Cellat mezarlarının en kısa zamanda koruma altına alınması düşüncesinin günden güne yayıldığı da yadsınamaz bir gerçek. Eyüp Sultan Mezarlığı’nın içerisinde sessiz sakin bir köşede kalan son birkaç mezara sahip çıkılarak bir an önce koruma altına alınması gerekiyor.

Cellat MezarlarıCellat MezarlarıCellat MezarlarıCellat Mezarları

Yorumlar

 • acelyaabasar
  27.09.2022 12:23

  Eyüp Sultan mezarliginin üst tarafında pierre lotti civarında.Pierre lottiye çay içmeye giderseniz ziyaret edebilirsiniz.mezarliktan ayrı evlerin hemen yanında küçük bir alan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler