Çatalca Georgios Kilisesi - GeziBilen

Çatalca Georgios Kilisesi

Çatalca Georgios Kilisesi

Çatalca özellikle de günlük tatil kaçamaklarının İstanbullular için en ideal adreslerinden birisidir. Şehrin merkezinden uzak bir konumda olmasının yanında huzurlu bir atmosfere sahip olması da bu ilçeyi özel kılar. Çatalca doğal güzellikleri kadar tarihi mekanlarıyla da ön plandadır. Osmanlı, Bizans ya da Roma dönemlerinden kalan eserler, yerli ve yabancı ziyaretçilerden ilgiyle karşılanır. Cami, medrese, kilise gibi yapılara rastlayabilir ve burada tarihi mirasın izlerini takip edebilirsiniz. Çatalca görülmesi gereken tarihi mekanlardan bir tanesi de Georgios Kilisesi’dir.

Bu özel kilisenin Çatalca’nın meşhur plajlarından biri olan Evcik Plajı’na yakın olması, keşfedilme olasılığını güçlendirir. Aktarılan bilgilere göre kilisenin 9'uncu veya 10'uncu yüzyıllarda inşa edildiği düşünülür. Georgios Kilisesi’nin en son tamiratında Anastasius Surları’ndan bazı taşların getirildiği saptanır. Bir yandan Evcik Plajı’nda serinlemek, bir yandan da Georgios Kilisesi’nin mimari detaylarını keşfetmek için Çatalca’ya gelmeye değer! Anastasias Surları ve Karadeniz’in tam olarak kesiştiği bölgede, denizi rahatça gören bir yerde konumlanan yapı, bugüne kadar sorunsuz bir şekilde gelebilmiştir. Bugünkü kalıntılar incelendiğinde buranın esasen bir manastır olabileceği konusunda fikirler öne çıkar.

Çatalca Georgios Kilisesi merkezi planlıdır. Ayrıca kubbelidir ve tuğla kemerli olan bir kapıya sahiptir. Her iki yanında da bir penceresi olan yapı, ne yazık ki yıllar boyunca devam eden kaçak kazılardan bir hayli olumsuz etkilenir. Bu kaçak kazılarda bütün önlemlere rağmen kubbe bölümü büyük ölçüde çöker. Yapı ise genel anlamda harap olur. Çatalca’nın en önemli tarihi yapıları arasında kendine yer bulan Georgios Kilisesi, plaja olan yakınlığından dolayı bahar ve yaz aylarında daha çok ilgi görür.

Çatalca Georgios KilisesiÇatalca Georgios KilisesiÇatalca Georgios KilisesiÇatalca Georgios Kilisesi

Yorumlar

 • cemmelih
  28.09.2022 08:11

  Çatalca Georgios Kilisesi | 9-10 yy.'da Anastasios Surlarının hemen yanında yer almaktadır. Silivri Altınorak Mevkii'nden başlayıp Çatalca Evcik Plajına kadar uzanmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota