Cağaloğlu Hamamı - GeziBilen

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı

İstanbul’un en büyük çifte hamamları arasında ilk sıralarda gelen Cağaloğlu Hamamı, tipik Osmanlı mimarisinden uzakta bir görünüm sergiliyor. Geleneksel Osmanlı hamamlarından farklı olarak soğukluk ve sıcaklık bölümleri ilginç bir yapıya sahiptir. 300 yılı aşkındır hizmet veren tarihi hamam en çok da şehri ziyaret eden yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Günümüz itibariyle Türk hamamı, buhar banyosu, Türk masajı gibi hizmetler sunan hamamın bir de kafe & bar kısmı bulunuyor.

I. Mahmut döneminde inşa edilen Cağaloğlu Hamamı’nın hem kadın hem de erkek bölümünün bulunması, çifte hamam statüsüne kavuşmasını sağlamıştır. İlk etapta kuruluş amacı, Ayasofya Camii’nin içerisindeki kütüphaneye gelir sağlamaktı. İstanbul’daki en büyük çarşı hamamı olması ile ön plana çıkan Cağaloğlu Hamamı’nda erkekler bölümü soğukluk ile sıcaklık bölümleri arası geçişler farklı tasarlanmış. Sıcaklık bölümü sekiz mermer sütunla birbirine bağlanan kemerlerin üzerine oturtulan büyük bir kubbe ile örtülüdür.

Camekan bölümünün 14 x 14 metre ölçülerinde olduğu hamam genel hatları itibariyle farklı bir mimari tarz sergileyen Cağaloğlu Hamamı’nın çevresi ise binalar ile örtülüdür. Planını Süleyman Ağa’nın çizdiği ve Abdullah Ağa’nın yaptırdığı Cağaloğlu Hamamı, sabah dokuz, öğlen on iki buçuk ve öğlen bir ile akşam beş saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Cağaloğlu Hamamı, Osmanlı döneminde inşa edilen son büyük hamam olma unvanına sahiptir. Gerçek Türk kültürünün izlerini taşıyan ve kentin hatırı sayılır kültürel miraslarından biri olan Cağaloğlu Hamamı’nın günümüzde hizmet veren kafe – bar kısmı oldukça gelişmiş olup, turistlere post – modern bir deneyim yaşatmaktadır.

Cağaloğlu HamamıCağaloğlu HamamıCağaloğlu HamamıCağaloğlu Hamamı

Yorumlar

 • omrkazncc
  11.01.2023 12:49

  Cağaloğlu Hamamı İstanbul'un en büyük çifte hamamlarındandır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota