Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi

Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi

22.02.2021 00:18


İstanbul Eyüp sınırları içerisinde yer alan ve inşa tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi, Kalenderhane Caddesi üzerinde oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Kırımi Tekkesi olarak da bilinen bu tekke 1586 – 1587 yılları arasında Vezir Cafer Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1970 yılından bu yana “Kız Kur’an Kursu” olarak kullanılan ve günümüz itibariyle de “Cafer Paşa Medresesi Kültür Merkezi” adı ile Eyüp Belediyesi öncülüğünde hizmet veren Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi, ilk kurulduğunda Halvetiyye tarikatına aitmiş.

Tekke üzerindeki ünlü şair Nihadi’nin kitabesinden anlaşılması üzerine 1585 senesinde inşa edilen ve günümüzde Cafer Paşa ve aile fertlerinin sandukalarının olduğu Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi’ne giriş kitabeli ve sivri kemerli bir kapı ile sağlanmaktadır. Sol tarafta kalan medresenin türbe cephesi iki katlı olmakla birlikte genel hatları itibariyle dikdörtgen plana sahiptir.

Türbe cephesinin sağ kısmında kemerli bir girişin olduğu Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi’nin bu kısmı üstü açık bir planda ve de halen daha baraka dükkan olarak kullanılır. İlk kurulduğunda Halvetiyye, sonrasında da Kadiriyye tarikatına geçen Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi’nin bir de dershane – mescit kısmı bulunuyordu. Son dönemlerinde Sa’diy-ye Tekkesi’ne Mehmed Salih Sırrı Efedendi tarafından dönüştürülen Cafer Paşa Medresesi ve Tekkesi geçmişten bugüne pek çok tarihi ana da şahitlik etmiştir.

Cafer Paşa Medresesi ve TekkesiCafer Paşa Medresesi ve TekkesiCafer Paşa Medresesi ve TekkesiCafer Paşa Medresesi ve Tekkesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:17

  O kadar huzurlu ve sakin ki. Kendinizi eski zamanlarda hissediyorsunuz. Özellikle ramazan ayında oranın atmosferi bambaska.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler