Çadır Köşk

Çadır Köşk

Çadır Köşk

İstanbul’un gözde ilçelerinden Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Parkı’nın içerisindeki devasa güzelliğe sahip Çadır Köşk, 1871 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. 1865 yılında yapımına başlanan köşk Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Çırağan Sarayı’nın karşısında yer alan Yıldız Parkı’nın sol tarafında konumlanan köşk, her dönem çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor. Çırağan Sarayı’nın içerisindeki koruya inşa edilen Çadır Köşk, Sultan Abdülaziz döneminde Sarkis Balyan ve kardeşleri tarafından bahçe dekorunun tamamlanmasıyla hizmete açılmıştır. Çırağan Sarayı’na ait bazı bölümlerin de Çadır Köşk’e eklenmesi ile birlikte günümüzde görsel şölen sunmaya ve görenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Tarihin derin izlerini de içerisinde barındıran Çadır Köşk, bir dönem Mithat Paşa ve arkadaşlarının yargılandığı yer olarak da biliniyor.

Bu tip olayların yaşanması ardından köşk, geziye kapatılmış yalnızca harem bölümü kullanıma açık şekilde bırakılmıştır. 1940 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devri gerçekleştikten sonra onarım çalışmaları başlamış ve pastane olarak işletme haline dönüştürülmüştür. 1997 yılında kadar çeşitli değişikliklere maruz kalan Çadır Köşk, 1 Ocak 1997 tarihinden günümüze kadar Beltur işletmesi himayesinde ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Çeşitli kutlama ve etkinliklere de ev sahipliği yapan Çadır Köşk, kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Kırmızı ve beyaz renklerin yoğunluklu olarak hâkim olduğu mimari harikası, sade görünümüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bodrum katıyla birlikte 2 katlı sayılan Çadır Köşk, yüksek tavanlı ve dikdörtgen formundadır. Küçük bir terası da mevcut olan tarihi yapının özellikle akşam manzarası kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bodrum katının yukarındaki bölümde üç oda, salon ve büyük bir hol, bodrum katında da iki oda, salon ve hol bulunuyor.

Çadır KöşkÇadır KöşkÇadır Köşk

Yorumlar

 • acelyaabasar
  26.10.2022 10:41

  Yıldız Parkı Korusu’nda büyük gölet yanında konumlanıyor ve tarih dokusuyla girer girmez sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Çalışanlar ise oldukça ilgiliydi. 🥳😇😇

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler