Büyükçekmece Sahil

Büyükçekmece Sahil

Büyükçekmece Sahil

Milattan önce 7'inci yüzyıldan bu yana büyük öneme sahip olan Büyükçekmece sahili, Bizans egemenliğinde iken Büyükçekmece’nin Bizans Dönemi’ndeki adı olan Atirüs’ün en önemli bölgesiydi. Günümüzde İstanbul’un en çok tercih edilen yürüyüş alanlarından birine sahip olan Büyükçekmece sahili ayrıca bisiklet kullanımı için özel şeritler ile bölünmüş yol yapısıyla da herkesin beğenisini toplamaktadır.

Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin de düzenlendiği Büyükçekmece sahil şeridi sınırları içerisinde Gürpınar, Mimarsinan ve Albatros mahalleleri yer almaktadır. İstanbul’un en popüler sayfiye merkezlerinden biri haline gelen Büyükçekmece sahili, merkezi konumu ve tarihi tramvay hattı sayesinde en kolay ulaşılabilen İstanbul sahillerinden de biri olma özelliğini taşır. Taş plaj ve kum plaj olmak üzere iki bölümden meydana gelen sahil şeridi aynı zamanda yeşil alanlara da ev sahipliği yapar.

Park, dinlenme alanları gibi bölümlerin olduğu Büyükçekmece sahili, piknik yapılabilecek ve eğlenceli aktivitelerin düzenlenebildiği bölümlere de sahiptir. Her sene bir kere olmak üzere “Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali”nin de gerçekleştiği Büyükçekmece sahili bilhassa yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Tüm bunların yanı sıra ücretsiz halk konserlerinin de düzenlendiği Büyükçekmece sahili festival zamanı çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da sadece İstanbulluların değil, şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağında oluyor.

Zaman zaman yenileme ve bakım çalışmalarının yapıldığı Büyükçekmece sahili kordon projelerine de dahil edilerek hem kapasite hem de hizmet alanı olarak genişlemektedir. Marmara Denizi’nin en güzel kıyılarından biri olan, kumsal kısmında insanların rahatlıkla denize girebildiği Büyükçekmece sahili, Büyükçekmece Belediyesi’nin titiz çalışmaları sayesinde her daim bakımlıdır.

Büyükçekmece SahilBüyükçekmece SahilBüyükçekmece SahilBüyükçekmece Sahil

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:36

  Arkadaşlarınızla gelip deniz havası alıp oturabileceğiniz bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler