Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)

Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)

Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)

İstanbul Büyükçekmece sınırları içerisinde yer alan ve halk arasında Kurşunlu Han olarak bilinen Büyükçekmece Kervansarayı, oldukça merkezi bir konuma sahip olduğu için her gün pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir. Mimar Sinan’ın en göz alıcı eserlerinden biri olarak bilinen ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’ın inşa tarihi ise 1566 senesine kadar uzanır.

Toplamda 48 metre uzunluğa ve 22,3 metre genişliğe sahip olan Kurşunlu Han tamamı ile kesme taştan inşa edilmiştir. Hatta ilk inşa edildiğinde çatının neredeyse tamamı kurşunla kapatıldığı için adı Kurşunlu Han olmuştur. 16'ıncı yüzyıl Osmanlı mimarileri arasında dikkat çeken ve o dönemde Asya ve Avrupa ticaret yolları üzerinde olduğu için İstanbul’un Avrupa çıkış noktasındaki en popüler konaklama yeri olan Kurşunlu Han 1985 ile 1987 yılları arasında ise büyük bir restorasyondan geçti. Sadece konaklama değil, özellikle Ramazan ayı süresince kermes, iftar, sahur gibi etkinliklerin düzenlendiği Kurşunlu Han’da zaman zaman kültürel ve sanatsal etkinlikler ile şenlikler de gerçekleşiyordu.

Hemen karşısındaki Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ve Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin de gezilebildiği Kurşunlu Han en çok da merkezi konumu ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan’ın en gösterişli kervansarayları arasında gösterilen Kurşunlu Han’ın başka dönemlerde de restorasyon çalışmaları gerçekleşmiştir. Dikdörtgen planlı bir yapı olan hanın aydınlanması da güney cephesindeki pencerelerden sağlanıyor. Yan cephelerin sağır olduğu Kurşunlu Han’ın giriş kısmının her iki yanında da olan mekanın kalıntılarını da yakından görmeniz mümkün.

Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)Büyükçekmece Kervansarayı (Kurşunlu Han)

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:00

  İlk yapıldığı yıllarda çatısının kurşun ile kaplı olmasından dolayı Kurşunlu Han olarak da anılan Sultan Süleyman Kervansarayı, 1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:16

  Günümüze kadar ayakta kalmış olması çok güzel. Belediyenin oluşturduğu sergiler ve etkinlikler oluyor. Kültürpark ın içinde bulunan en değerli eserlerden.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler