Büyük Selimiye Camii - GeziBilen

Büyük Selimiye Camii

Büyük Selimiye Camii

Osmanlı Padişahı III. Selim’in yaptırdığı Büyük Selimiye Camii, İstanbul Üsküdar sınırları içerisinde yer alır. Tipik barok ve Osmanlı mimari tarzlarından esintiler taşıyan bu devasa cami, Üsküdar’ın de en çok ziyaret edilen yapılarından biri olarak bilinmektedir. Bir görüşe göre 1789 – 1807, diğer bir görüşe göre de 1801 – 1805 yılları arasında inşa edilen Büyük Selimiye Camii’ne dair en kesin bilgi III. Selim’in saltanatı döneminde yapılmış olmasıdır.

Mimarı kesin olarak bilinmeyen Büyük Selimiye Camii, 1805 yılının Nisan ayında yapımı tamamlanan Selimiye Kışlası’na çok yakın bir mesafede konumlanır. Muvakkithane, çeşme ve sebilin de inşa sırasında eklendiği Büyük Selimiye Camii’nin diba, tomar ipekli, kadife ve kumaş imalathanelerinin camiye akar sağlamak amacıyla yaptırılan selimisi de oldukça dikkat çeker. O dönemde kumaş tezgahlarının yer aldığı bölüm maalesef ki 1894 depreminde yıkılmış ve günümüzde de çocuk parkı olarak kullanılmaktadır.

O dönemlerde camiye yakın bir konumda yaptırılan hamamın yanı sıra inşa edilen sıbyan mektebi de bugün itibariyle çocuk kütüphanesi olarak hizmet verir. Geleneksel ve batı anlayışlarının harmanlandığı Nizam-ı Cedid döneminin de etkisinde kalan Büyük Selimiye Camii, 1950’li yıllarda ve 2004’te olmak üzere iki kez büyük onarımdan geçmiştir.

Genel hatları itibariyle kare planlı olan Büyük Selimiye Camii, en çok da barok tarzıyla fark yaratır. Kare planlı harim merkezinin tek kubbe ile örtüldüğü ve beş pencere dizisine sahip Büyük Selimiye Camii’nin kubbesi 14.60 metre çaplı olmakla birlikte dört küçük kubbe ile desteklenmiş durumdadır. Hem ahşap hem de mermer işçiliği ile adeta göz dolduran Büyük Selimiye Camii’nin kızıl – yeşil renkli minberi ve mihrabı da kesinlikle görülmeye değerdir.

Büyük Selimiye CamiiBüyük Selimiye CamiiBüyük Selimiye CamiiBüyük Selimiye Camii

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:02

  200 yıllık bir yapı olmasıyla selatin camilerinden nispeten genç bir cami. Avlusuna girdikten sonra huzur buluyorsunuz.

 • melekbakan
  04.07.2022 06:53

  Şair ve sanatlar ve ince bir estetik ruha sahip 3. Selim’in yaptırıdığı muhteşem görünüme sahip bir cami.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota