Büyük Saray Mozaikleri Müzesi - GeziBilen

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

İstanbul Sultanahmet Camii’nin güney kesiminde oldukça merkezi bir konuma sahip olan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İstanbul Fatih ilçesindeki en kapsamlı ve en zengin koleksiyonlu müzelerinden biri olma özelliğini taşır. Tramvay, metro, metrobüs gibi toplu ulaşım araçları ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz müze ilk etapta, yani 1953 senesinde İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı bir şekilde hizmete açılmıştır. 1979 yılında da Ayasofya Müzesi’ne bağlanan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi son olarak 1982’de Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Avusturya Bilimler Akademisi arasında imzalanan protokol uyarınca mozaiklerin restorasyonuna başlandı.

1997 tarihinde mozaiklerin restorasyonu ve konservasyonu çalışmaları tamamlanan ve yeniden hizmete açılan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, tarihi Milattan Sonra 450 – 550 yıllarından kalma mozaikleri ile herkesin beğenisini toplamaktadır. Dini konulara rastlanmayan bu eşsiz mozaikler geneli itibariyle günlük hayat ve doğadan ilham alınarak muhteşem bir ustalıkla işlenmiştir.

Eşeğine yem veren çocuktan keçi sağan adama, fil ve aslanın mücadelesi ile kertenkele yiyen grifondan testi taşıyan kız ve elma yiyen ayılara kadar sayısız konuya yer verilen Büyük Saray mozaikleri eşi benzerine rastlanılmayacak güzelliktedir. Sultanahmet Meydanı’ndaki Arasta Pazarı’nda yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nin tabanı tamamen mozaiklerle kaplı olan ve ortası açık sütunlu avlu olarak bilinen peristilden meydana gelir. 150 insan ve hayvan figürünün yanı sıra 90 farklı temaya da yer verildiği bu muhteşem mozaikler uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Renkli taşlar, pişmiş toprak ve kireç taşından oluşan mozaik tanelerinin ortalama boyutu ise beş milimetre kadardır.

Büyük Saray Mozaikleri MüzesiBüyük Saray Mozaikleri MüzesiBüyük Saray Mozaikleri MüzesiBüyük Saray Mozaikleri Müzesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:23

  Müzekart geçerli. Müze, Sultanahmet Camii'nin Külliyesi'nde Arasta Pazarı'nın içinde yer alıyor ve Doğu Roma Dönemi'ne ait Büyük Saray'ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalan mozaik taban döşemesini içerecek şekilde

 • cigdemyagmur
  18.07.2022 09:57

  küçük ve kolaylıkla bulunamayabilecek bir müze. ama birkaç soruyla rahatlıkla bulunabilir. müzenin içerisindeki mozaikler gerçekten dikkat çekici ve müze 1 saatten az bir sürede dolasabileceginiz bir büyüklükte

 • aleynaayenerr
  18.07.2022 12:38

  Arasta çarşısında bulunan mozaik sanatını harika yansıtan eserlere sahip bir müze.

 • aysenurgunduzz
  08.08.2022 09:23

  Sultanahmet camiinin külliyesinde arsata pazarının içinde yer alıyor ve doğu Roma dönemine ait eserlerde bulunuyor…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota