Büyük Postane

Büyük Postane

05.05.2023 10:36


Türkiye’nin en büyük postanesi ve Mimar Vedat Tek’in ilk eseri olan Büyük Postane binasının yapımına, 1905 yılında başlanılmış ve 1909 yılında tamamlanmıştır. Bilinen ilk ismi, Posta ve Telgraf Nezareti Binası olan tarihi bina, 1930 yılında Yeni Postane olarak isimlendirilmiş, daha sonra ise, Büyük Postane olarak anılmaya başlanmıştır. 

Öncesinde Eminönü’ndeki Postahane-i Amire Binası ve sonrasında Yeni Camii’nin avlusunda verilen posta işleri,  binanın yapımı tamamlandıktan sonra buraya taşınmıştır.  Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden olan yapının giriş kapısında çini işlemeli olarak eski yazı ile "Posta Telgraf Nezareti" yazılıdır.

İhtişamı ve dikkat çeken mimari yapısıyla 110 yıldır tarihe tanıklık eden ve 4 kattan meydana gelen binanın girişi, basamaklarla yükseltilmiş ve giriş üzerine kubbe  kapatılmıştır. Yontma taş ve mermer kullanılan cephede, tuğlaların Vedat Tek tarafından özel olarak tasarladığı söylenir.  Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekân ve bunu çevreleyen odalar vardır. Duvarlarda 16. yüzyıl Osmanlı üslubu çini işlemeciliği hakimdir.  

Geçmişte, İstanbul Radyo Evi olarak da hizmet vermiş olan postane binası, günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet etmekte ve giriş katında ise tam teşekküllü bir postanenin yanı sıra ülkemizin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında müzeye ev sahipliği yapıyor.


Fotoğraf Kaynağı: https://tr.wikipedia.org/wiki/B%C3%BCy%C3%BCk_Postane

Büyük PostaneBüyük PostaneBüyük PostaneBüyük Postane

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler