Bulgurlu Hamamı

Bulgurlu Hamamı

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Üsküdar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bulgurlu Caddesi üzerindeki tarihi Bulgurlu Hamamı, Kısıklı mevkiinde oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Celveti Tekkesi muatasavvıf Şeyh Aziz Mahmud Hüdayi Efendi’nin 1618 senesinde yaptırdığı hamamın dört dizeli 1618 yılına tarihlenen kitabesi ise şu şekildedir:

Pâk olur ecsâm aruk olur kulûb

Görse bu üslûbu bir ehl-i nazar

Didi tarihin kişi hammam-ı hûb

Sokaktan bir koridor ile girilen ve mimari yönü ile tipik Osmanlı hamamlarından ayrılan Bulgurlu Hamamı’nın giriş kağısının her iki tarafında da birer oda bulunmaktadır. Merdiven ile inilebilen camekan kısmının yanı sıra sol dip köşedeki kafes de kesinlikle görülmeye değerdir. Soyunma odalarının da olduğu Bulgurlu Hamamı’nın en dikkat çeken kısımları ise ahşaptan inşa edilmiş geniş tavanı ve onu destekleyen ahşap direk ve yekpare mermerden imal edilmiş şadırvandır.

Yıkanma mahallinin sadece dört köşeli iki halvetten meydana geldiği Bulgurlu Hamamı’ndeki bu halvetlerin üzerinde küçük birer kubbe de bulunur. Hepsinin de sekiz kurnalı olduğu hamamda en çok ilgi gören kısım ise Aziz Mahmud Efendi’nin yıkandığı kurnadır. İnşa tarihi 1618 yılına kadar uzanan Bulgurlu Hamamı’nın camekanın iç kısmındaki kitabe de kesinlikle görülmeye değer. Tek hamam tipinde olan Bulgurlu Hamamı günümüzde haftanın altı günü erkeklere, kalan bir günde de kadınlara hizmet verir. Bulgurlu Hamamı’nı ziyarete gelenler yakın çevresindeki Bulgurlu Mescidi, Bulgurlu Çeşmesi, Bulgurlu Köyü Çeşmesi, Meleksima Çeşmesi, Çilehane Mescidi, Kısıklı Çeşmesi, Fatma Nezire Hanım Çeşmesi ve Libadiye Çeşmesi’ni de görmeye gidebilir.

Bulgurlu HamamıBulgurlu HamamıBulgurlu Hamamı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler