Bulak Mustafa Paşa Türbesi - GeziBilen

Bulak Mustafa Paşa Türbesi

Bulak Mustafa Paşa Türbesi

Diğer bir adı ile Eyüp Bulak Mustafa Paşa Türbesi, yanı zamanda Çıplak, Yaylak, Palak gibi lakaplar ile de anılan Arnavut Mustafa Paşa’ya ithafken yaptırılmış bir türbedir. Şehzadeler Türbesi’nin hemen sağ tarafında; Eyüp Camii kıblesi yönünde yer alan türbe genel hatları itibariyle sekizgen planlı olmakla birlikte tamamen kesme küfeki taşından inşa edilmiştir.

Alçak kasnak üzerindeki dilimli kubbeyi taşıyan sekiz kesme taş kemerlerin hemen göze iliştiği Bulak Mustafa Paşa Türbesi, yol seviyesinin yüksek olması nedeniyle çukurda kalan türbe kaidesi görülmese de 1942 -1944 seneleri arasında gerçekleşen kapsamlı bir restorasyon, Bulak Mustafa Paşa Türbesi’ni günümüze dek ulaşmasını sağlamıştır. Kubbe içerisinde kalan kalem işi süslemelerin herkes tarafından beğeni topladığı türbenin bu süslemeleri de onarımdan geçmiştir. Sarı, mavi ve kırmızı renkli zemin üzerine eklenen palmetli şemse motifleri de kesinlikle görülmeye değer.

Kitabesi bulunmayan fakat mezar taşları yazıları sayesinde inşa ve onarım ile ilgili bilgiler veren Bulak Mustafa Paşa Türbesi’nde 1633 ve 1819 yıllarına tarihlenen iki tamir kitabesi bulunur.

Bulak Mustafa Paşa, hanımı ve Bekir Bey’e ait üç adet mezarın olduğu türbedeki birince mezar mermerden yapılmış olup; lale, zeren gibi çiçek kabartmaları barındırır. Ortadaki mezarın Mustafa Paşa’ya ait olduğu Bulak Mustafa Paşa Türbesi’nin tamir kitabelerine göre zaman içinde pek çok kez restore edildiğini söylemek mümkündür.

Bulak Mustafa Paşa TürbesiBulak Mustafa Paşa TürbesiBulak Mustafa Paşa Türbesi

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 10:57

  Zamanı güzel yansıtan türbelerden biri

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:13

  Gelip görmenizi tavsiye ederim konum olarak tam orası.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota