Bostaniçi Camii - GeziBilen

Bostaniçi Camii

Bostaniçi Camii

Diğer bir adı Sefer-i Kethüda Camii olan Bostaniçi Camii, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Boğazkesen Caddesi – Bostaniçi Camii Sokak üzerinde yer alır. Yapılış tarihi net olarak bilinmeyen cami Tophane semtinde oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Kaynaklara göre banisi Abdüllatif Efendi olduğu bilinen Bostaniçi Camii’nin bazı hikayelere göre de banisi Seferikethüda’dır.

Cami kitabesine göre 1874 senesinde tamamen çöken çatısı sonradan tekrar inşa edilmiştir. Toplamda 86 metrekarelik alanı kaplayan bir arazi üzerine inşa edilen Bostaniçi Camii, genel hatları itibariyle kagir yapıdadır. Çatısı ahşap, duvarları ise kagir olan camiye sonradan eklenen tuvaletler, iki katlı lojman, şadırvan ve gasilhanenin inşa tarihi ise 1974 senesine kadar uzanır. Bostaniçi Camii’nin minaresinin yanında bulunan çeşme de güzelliğiyle gerçekten de göz doldurucudur.

Özellikle minaresinin belli zaman aralıkları ile restorasyondan geçtiği Bostaniçi Camii, İstanbul’un en gözde yerlerinden olan Tomtom Mahallesi’nde bulunmaktadır. Günümüzde halen daha ibadete ve ziyarete açık olan bu gösterişli caminin her bir işlemesi tek tek incelenmesi gereken detaylara sahiptir.

Bostaniçi CamiiBostaniçi CamiiBostaniçi Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota