Bosphorus Palace Hotel

Bosphorus Palace Hotel

09.06.2021 14:33


İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Üsküdar ilçesinde konumlanan Bosphorus Palace Hotel, 1800’lü yıllardan günümüze kalan, eser niteliğinde bir yapıdır.

Gününümüzde Bosphorus Palace Hotel ismiyle bir otel olarak hizmet veren yapı, 1876 ile 1909 yılları arasında Debreli İsmail Paşa’nın yalısı olarak kullanılır. 1983 yılında ise büyük bir yangın felaketi geçiren yalının neredeyse tamamı yanar. Yaşanan bu durum üzerine yalı, ilk haline ait var olan tüm röleve projeleri ve fotoğraflarından yararlanılarak 1993’te aslına uygun bir şekilde yeniden yapılmaya başlanır. 1996’a inşası biter ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ile onayıyla “Yalı Turizm Yatırımları ve İşletmeciliği Anonim Şirketi” tarafından bugünkü isim ve haliyle İstanbul’a kazandırılır.

Bir diğer ismi de “Debreli İsmail Paşa Yalısı” olan bu zarif ve bir o kadar da heybetli yapı, Neo-Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Öte yandan yalı, toplamda 1486 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Yapının kendisi ise 300 metrekarelik bir alanı kaplar.

Yalı, ilk yapıldığı 1800’lü yıllarda iki bölüm halinde kullanılır. Bunlardan bahçe yönü kısmı haremlik; deniz yönü ise selamlık olarak değerlendirilmiştir. Bugün her biri özenle döşenmiş 12 odaya sahip Bosphorus Palace Hotel’de birbirinden eşsiz 5 farklı oda tipi bulunur. Öte yandan bu odalarda yüksek tavan ve duvar süsleri oldukça dikkat çeker. Odalardaki mobilyalar ise İtalyan el işçiliği ile yapılmış olup, 18 ayar altın varak ile kaplıdır.

Son olarak belirtelim ki yalının kayıkhane olarak kullanılan kısmı, renovasyon sonrasında otelin restoranına dönüştürülmüş durumdadır. 

Bosphorus Palace HotelBosphorus Palace HotelBosphorus Palace Hotel

Yorumlar

 • Samet Özdemir
  30.09.2021 19:07

  Manzarası ile birlikte iç yapısı enfes bir yer. Özellikle kış aylarında konaklama yaparken İstanbul’u doya doya izleyeceğiniz açılara sahip.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler