Beyhan Sultan Çeşmesi

Beyhan Sultan Çeşmesi

Beyhan Sultan Çeşmesi

İstanbul’un en bilindik yerleşim yerlerinden biri olan Arnavutköy’e bağlı Akıntı Burnu’nun sahil yolu üzerinde konumlanan Beyhan Sultan Çeşmesi, esasen 1970’li yıllarda Tevfikiye Camii’nin avlusunda sökülü halde ve yığılı bir şekilde bulunmuştur. Bunun nedeni de caddenin 1950’li yıllarda genişletilmesinin sonucunda tekrar inşa edilmek sureti ile tamamen sökülmesidir.

Her ne kadar çeşmenin üst kısmı barok üslupta olsa da rokoko kabartmalarının olduğu Beyhan Sultan Çeşmesi kesinlikle her bir kısmının detaylı olarak incelenmesi gereken bir yapıdır. Her birinin arasında sütunçelerin olduğu barok kemerlerin apayrı bir hava kattığı Beyhan Sultan Çeşmesi’nin dillere destan aynataşlarının üzerinde de celi ta’lik hat sanatı adeta göz doldurmaktadır.

Aynataşı üzerindeki 1219 ve 1804 yıllarına tarihlenen üç kitabenin olduğu Beyhan Sultan Çeşmesi, kitabede yazana göre III. Mustafa’nın kızı ve aynı zamanda III. Selim’in de kız kardeşi olan Beyhan Sultan tarafından yaptırılmıştır.

İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında mükemmel bir konumda bulunan Beyhan Sultan Çeşmesi, Bebek Sahil yoluna da yakınlığı ile dikkat çeker. 1804 senesinde inşa edilen ve yapı itibariyle bir duvar çeşmesi olan Beyhan Sultan Çeşmesi, anıtsal özelliği ile de ilgi görmektedir.

Beyhan Sultan ÇeşmesiBeyhan Sultan Çeşmesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:25

  Beyhan Sultan Çeşmesi; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Arnavutköy Bebek Sahil yoluna cepheli olarak 1804 tarihinde inşa edilmiştir.

 • Ayten Yıldız
  12.08.2021 21:53

  Muhteşem görünüyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler