Beyazıt Camii

Beyazıt Camii

22.02.2021 00:18


İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde bulunan Beyazıt Camii aynı zamanda Beyazid veya Bayezid Camii olarak da adlandırılır.

Sultan II Bayezid’in yaptırdığı Beyazıt Camii, klasik Osmanlı dönem mimarisinin izlerini taşır. Osmanlı erken dönem eserleri arasında en bilindiklerden biri olan Beyazıt Camii’nin mimarı ise kesin olarak bilinmemektedir. Geçmişten bugüne varlığını sürdüren ve orijinalliğini koruyan bu yapı, aynı zamanda İstanbul’un en eski selatin camisi olma unvanına sahiptir.

Mimar Yakupşah, Mimar Kemaleddin ya da Mimar Hayrettin’in yaptığına dair görüşlerin olduğu Beyazıt Camii’nin haziresinde ise Beyazıt'ın mezarı bulunmaktadır. Sultan Bayezid Veli tarafından şehrin en büyük meydanı olarak bilinen ve Bizans döneminde Theodosius Forumu olarak bilinen alanda yaptırılan caminin bir de kare biçimli ve 24 kubbeli revaklar ile çevrili avlusu bulunmaktadır.

Yapıldığı dönemde Fatih Camii’nden sonra en büyük ikinci selatin camii olan Beyazıt Camii’nin cümle kapısında bulunan Şeyh Hamdullah’ın kitabesine göre 1501 ile 1506 yılları arasında inşa edildiği bilgisi mevcuttur. Hem batısında hem de doğusunda bulunan iki kanat (tabhane) ise beşer kubbe ile örtülmüş durumdadır. Şerefeli iki taş minaresi olan Beyazıt Camii, 1509’daki depremde zarar gördükten sonra caminin onarım çalışmasında da Mimar Sinan görev almıştır.

16,78 metre çapındaki ana kubbenin ve yan iki kubbenin dört ayak üzerine oturtulduğu Beyazıt Camii’nin yan kubbelerinde yedişer; ana kubbesinde ise tam tamına yirmi pencere bulunmaktadır. Avlu döşemesinin adeta göz doldurduğu bu tarihi caminin sütunları ve avlu mermerlerinde kullanılan kırmızı porfir taşı levhalar da aynı şekilde göz kamaştırır. On sütun üzerindeki mahfile girmek içinse merdiveni kullanmanız gerekir.

Beyazıt CamiiBeyazıt CamiiBeyazıt CamiiBeyazıt Camii

Yorumlar

 • muratty
  17.11.2022 10:10

  Beyazıt Camii, İstanbul’un merkezî bir yeri olan beyazıt meydanında, şehrin Bizans devrindeki en büyük meydanı olan Forum Theodosiacum veya Forum Tauri’nin bir köşesinde Sultan II. Bayezid tarafından inşa ettirilmiştir.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:59

  Tarihi Yarımada’nın merkezinde bulunan Beyazıt Camii, İstanbul’daki tarihi camiler arasında ilk halini korumayı başaran en eski sultan camisidir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler