Beşiktaş Anadolu Lisesi - GeziBilen

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Beşiktaş Anadolu Lisesi

Osmanlı’dan günümüze dek ulaşan tarihi yapılardan biri olan Beşiktaş Anadolu Lisesi veya bir diğer adı ile BAL’ın kuruluş tarihi 1871 senesine kadar uzanır. Beşiktaş ilçesinde yer alan ve şehrin en köklü liselerinden biir olan Beşiktaş Anadolu Lisesi, eskiden Çırağan Sarayı’nın harem dairesi olarak kullanılmıştır.

Müdürünün Mehmet Emin Dörtbudak olduğu lisede verilen yabancı dil eğitimleri İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak sıralanabilir. Deli olduğu öne sürülerek tahttan indirilen ve tam tamına 28 yıl hapis hayatı yaşayan V. Murat, günümüzdeki Beşiktaş Anadolu Lisesi binasında bu süreci geçirmiştir. Hatta şimdilerde V. Murat’ın odası Beşiktaş Anadolu Lisesi kantini olarak hizmet vermektedir.

Halifelik 1924 yılında kaldırıldıktan sonra ilkokul düzenlemelerinin yapıldığı Beşiktaş Anadolu Lisesi, 1937 yılında dek ilkokul statüsünde hizmet vermiştir. Sonrasında 1940 – 1941 yıllarında ortaokul olarak hizmet veren Beşiktaş Lisesi karma liseye dönüştürüldü. 1959 – 1960 yıllarında “Beşiktaş Kız Lisesi” adını alan kurum 1993 – 1994 yıllarından sonra da karma lise statüsünde “Beşiktaş Lisesi” adına kavuştu.

Öğretim dilinin Türkçe olduğu, İngilizcenin zorunlu, Almanca ve Fransızca dillerinin ise seçmeli ders olarak verildiği Beşiktaş Anadolu Lisesi, Beşiktaş Anadolu Lisesi Spor Kulübü’nün gerçekleştirdiği festival ve spor müsabakalarına da ev sahipliği yapmaktadır. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftasında konserlerin de düzenlendiği Beşiktaş Anadolu Lisesi’nin kontenjanı ise 200 öğrenci ile sınırlıdır. Boğaz’ın eşsiz manzarasını sunan tarihi bina, mükemmel işlenmiş tavanları ve süslemeleri ile insanı adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Beşiktaş Anadolu LisesiBeşiktaş Anadolu LisesiBeşiktaş Anadolu LisesiBeşiktaş Anadolu Lisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota