Bereketzade Çeşmesi - GeziBilen

Bereketzade Çeşmesi

Bereketzade Çeşmesi

İstanbul’un fethinin ardından Galata’da inşa edilen ilk cami olma özelliğine sahip Bereketzade Camii’nin çeşmesinin ilk hali maalesef ki günümüze dek ulaşamamıştır. Ancak Defterdar Mehmet Efendi’nin 1732 senesinde aslına uygun yeniden inşa ettirdiği çeşme halen daha görülebilmektedir.

Bereketzade Camii’nin yıkılmasının ardından 1990’lı senelerde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde tekrardan inşa edilen çeşme ve cami kompleksi günümüze dek ulaşmayı başarmıştır. İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Çevik ve ekibinin 1990’lı senelerde yeniden inşa ettiği Bereketzade Çeşmesi, Galata Kuledibi’nde oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Aslında Bereketzade Çeşmesi’ni ilk yaptıran, Bereketzade Hacı Ali Bin Hasan’dır. Zaman içerisinde çeşmenin harap olması üzerine Sultan I. Mahmut dönemine denk gelen 1732 yılında Defterdar Mehmed Efendi tarafından tekrar inşa edildi.

Lale Devri’nde inşa edilen en güzel çeşmelerden biri olma unvanına sahip Bereketzade Çeşmesi, o dönemlerde halın su ihtiyacını karşılamak üzerine yaptırılmıştır. Süslemeleri ile adeta göz dolduran çeşme 1804 tarihinde de Hazinedar Azm-i Cemal’in hayratı adı altında yeniden düzenlendi. Buna öncülük eden kişi ise Bezmialem Valide Sultan’dır.

İstanbul Şehri Muhibleri Cemiyeti’nin öncülüğünde ve Evkaf Nezareti Sermimarı Ziya Bey nezaretinde 1910’larda yeniden yaptırılan Bereketzade Çeşmesi’nin üzerine bir de saçak eklendi. 1950’lerde ise çeşmenin yeri değiştirilerek, Galata Kulesi’nin Beyoğlu yönüne bakan yarım daire planına sahip avlu kalıntısının önüne nakledildi.

Bereketzade ÇeşmesiBereketzade ÇeşmesiBereketzade Çeşmesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota