Bereketzade Ali Efendi Camii

Bereketzade Ali Efendi Camii

Bereketzade Ali Efendi Camii

İstanbul’un fethinden sonra Beyoğlu’nda yapılan ilk cami olma unvanına sahip Bereketzade Ali Efendi Camii’nin banisi ise Galata Kulesi Dizdarlarından Bereketzade Hacı Ali Bin Hasan’dır.

Bereketzade Ali Efendi Camii, kaynaklara göre bir medrese ve bir de çeşmeye de sahiptir ancak caminin medresesi maalesef ki günümüze dek ulaşmayı başaramamıştır. Çeşmenin orijinal hali de ulaşamamış olsa da 1732 senesinde Defterdar Mehmet Efendi’nin yaptırdığı ikinci çeşme bugün dahi görülebilmektedir.

1940’lı yıllarda tamamen yıkılıp otoparka dönüştürülen arsada Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun onay vermesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde cami yeniden inşa edildi. Cami kapısı üzerinde yazan kitabeye göre 1825 ve 1826 yıllarında kapsamlı bir restorasyondan geçen Bereketzade Ali Efendi Camii, Karaköy Hırdavatçılar Çarşısı’nda oldukça merkezi bir konuma sahiptir. Aynı zamanda 1977 yılında da onarımdan geçen cami görkemli kubbesi ve dış duvarındaki kuş evi ile herkesin beğenisini topluyor.

Bereketzade Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Bereketzade Camii’nin yeniden inşa edilmesi 1990’lı yıllarda gerçekleşmiş olup, mimari düzenlenmesi ve planlanması tamamen aslına uygun olmuştur. Kitabeye göre mescidin minaresine ve ardından da aşağıya (Karaköy eski liman) inen ve sadece bir kişinin geçebileceği gizli geçidin olduğu Bereketzade Ali Efendi Camii’nin 1732 senesinde yeniden inşa edilen göz alıcı çeşmesi de adeta fark yaratıyor.

Bereketzade Ali Efendi CamiiBereketzade Ali Efendi CamiiBereketzade Ali Efendi Camii

Yorumlar

 • xbegummx
  30.09.2022 07:48

  Bereketzade Cami , Galata’da inşaa edilen ilk cami.. Yıllar içinde bir çok değişim geçirmiş. İç mimarisi sade ve huzurlu ..

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler