Bedrettin Camii

Bedrettin Camii

22.02.2021 00:18


Diğer bir adı ile Kasımpaşa Bedrettin Camii, İstanbul’un en merkezi ilçelerinden biri olan Beyoğlu’na bağlı Bedrettin Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bedrettin Bey’in 1509 senesinde yaptırdığı cami, Bedrettin Camii Sokak üzerinde konumlanır. Tam tamına 260 metrekarelik bir alanı kaplayan arsanın üzerine inşa edilen Bedrettin Camii’nin tamamı tuğladan inşa edilmiştir.

260 metrekarelik alan üzerine kurulu olan Bedrettin Camii’nin en önemli özelliği ise tek şerefeli minaresinin olmasıdır. Hemen cami bitişiğinde bulunan minare ise 1878 yılında inşa edilmiş olup, halen ilk günü görünümünü korumaktadır. Kesme taştan inşa edilen minaresinin yuvarlak gövdeli olduğu Bedrettin Camii’nde 200 kişi aynı anda ibadetini gerçekleştirebilir.

Müştemilat kısmının da olduğu ancak günümüzde kullanılmadığı Bedrettin Camii’nin imam hatibi bulunur ve halen daha ibadete ve ziyarete açıktır. Bedii Gorbon Sokağı’na da yakın bir mesafede olan bu tarihi caminin iki de kitabesi vardır. Duvarlarının kagir yapıda olduğu caminin üst kısmı da ahşaptan inşa edilmiş bir çatı ile örtülüdür. Bedrettin Camii’nin vaaz kürsüsü ile minberi de ahşap yapıdadır.

Korkulukların demir parmaklıklı olduğu minare kesme taştan imal edilmiş olup, görünümü itibariyle adeta göz doldurur. Payandalar üzerindeki şerefeli minaresini inceledikten sonra pencereli cephelerini görebilirsiniz. Bir cephesinde hiç pencere bulunmayan Bedrettin Camii’nin bir cephesinde dört, diğer cephesinde beş ve diğerinde de iki pencere vardır. İki ayrı kapının üzerinde 1509 ve 1499 yıllarına tarihlenen iki ayrı kitabesinin olduğu Bedrettin Camii, II. Beyazıt dönemi denizcilerinden olan Bedrettin Mahmut Reis’in emri üzerine yaptırılmıştır.

Bedrettin CamiiBedrettin CamiiBedrettin Camii

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:19

  Tarihi ve Hoş bir cami

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler