Barok Çeşmesi - GeziBilen

Barok Çeşmesi

Barok Çeşmesi

İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı Murat Reis Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Barok Çeşmesi, Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nin dış duvarında yer almaktadır. İstanbul’un en eski Ermeni kiliselerinden biri olma özelliğini taşıyan bir yapıya bağlı olduğu için Surp Garabet Ermeni Kilisesi Çeşmesi olarak da adlandırılır. 1617 ve 1727 yıllarında yenilenen, 1844 senesinde de tekrardan onarılan Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nin barok mimarisinden izler taşıyan tarihi çeşmesi, üç oval yüzlü bir yapıya sahiptir.

Yenimahalle’deki Muradiye Mektebi Sokağı ile Vasiyet Sokağı üzerinde merkezi bir konuma sahip olan Barok Çeşmesi, kilisenin ikinci sokağa açılan kapısının yanında yer alır. Kitabesi olmadığı için ne zaman inşa edildiği ile ilgili kesin bir bilgi olmayan çeşme, Vardapet Vanlı Kişoğlu Zakarya tarafından yaptırılmıştır.

4 Ağustos 1983 tarihinde birinci derece kentsel sit alanı olarak tescil edilen ve 1555 tarihlerinde dahi var olduğu düşünülen kilise kompleksindeki Barok Çeşmesi, sütunlar ve payeler ile hareketlendirilen pencereler ile birlikte yapıya apayrı bir hava katmıştır. Dikdörtgen yapıda bir narteksin karşıladığı Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nin kuzey bölümündeki şapel ve vaftizhane de kesinlikle görülmeye değer.

Tek mekanlı bu tarihi yapının zarif demir işçilikleri ve üç kademeli şekilde tasarlanmış olması da diğer Ermeni kiliseleri arasından kolayca fark edilmesini sağlar. Vanlı ve Muşlu ustaların inşasında görev aldığı Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nin Barok Çeşmesi’ni dilediğiniz günde ve saatte görmeniz mümkün.

Barok ÇeşmesiBarok ÇeşmesiBarok ÇeşmesiBarok Çeşmesi

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:38

  İstanbul Tarihi Çeşmeler Külliyatı, 3. Cilt’te bu çeşme Selamsız Çeşmesi olarak geçiyor

 • cannalii
  08.02.2023 13:03

  Murat Reis Mahallesindeki Surp Karabet Ermeni Kilisesi'nin dış duvarında bulunmaktadır.

 • kargidanecee
  29.09.2022 11:08

  Eski bir kilisenin arkasında oldukça atıl vaziyette bulunan bir cesmedir üzerindeki işlemeler oldukça güzel. Restore edilmesi gereken çeşmelerden birisidir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota