Barış Manço Müzesi - GeziBilen

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı Moda semti sınırları içerisinde yer alan Barış Manço Müzesi, kentin en önemli müze – ev konseptindeki kültürel değerlerinden biridir. Barış Manço Evi olarak da adlandırılan bu müze ev ölümünün üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen halen daha ilk günkü popülaritesini sürdüren Barış Manço Müzesi’nin olduğu ev, 1895 – 1900 yıllarında Pape Kalfa’ya İngiliz Mr. Dawson tarafından yaptırılmıştır.

1930’lu yıllardan bugüne çok kez el değiştiren ve en sonunda da 1965 senesinde John Whittall tarafından satın alınan ev, o dönemde Whittall Köşkü olarak adlandırılıyordu. 1984’te de Barış Manço evi Whittall ailesinden satın alıp restore ettirdikten sonra burada ikamet etmeye başlamıştır. 19'uncu yüzyıl Viktoryen mimari tarzını yansıtan köşk, 1999 yılında Barış Manço’nun hayatını kaybettikten sonra Türk Halk Bankası ve Kadıköy Belediyesi’nin de katkıları ile müzeye dönüştürülmüştür. Bu çalışmaların başlamasına sebebiyet veren ilk atılım ise Barış Manço’nun “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” sözünden yola çıkan ailesinden gelmiştir.

Tüm çalışmaların ardından 2010 senesinde ziyarete açılan Barış Manço Müzesi, üç katlı bir köşkün her bir bölümünün Barış Manço’nun eserleri, çalışmaları, başarıları ve kişisel eşyaları ile doldurulması ile büyük beğeni toplamıştır. Açıldığı günden bu yana İstanbul – Kadıköy’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelen Barış Manço Müzesi, Kadıköy Rıhtımı’na yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Manço’nun bestelerini yaptığı “Steinway B2010” piyanosunun başında balmumu heykelinin de olduğu müzede en çok ilgi gören şeyse cam mine işlemeli likör takımlarıdır.

Barış Manço MüzesiBarış Manço MüzesiBarış Manço MüzesiBarış Manço Müzesi

Yorumlar

 • kargidanecee
  29.09.2022 11:15

  Saygıdeğer Barış Manço'nun yıllarını geçirdiği güzide ev. İçerisinde hem kendi yaptığı hem de satın aldığı birçok tablo, likör koleksiyonu, ödülleri, misafir yatak odası, yatak odası, yemek odası, çocuklarının odası gibi birçok alanın görmeye açık olduğu müze.

 • gunessygz
  23.12.2022 08:08

  Barış manço ya ait bir sürü eser barındıran güzel bir ev.

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 08:26

  Türkiye nin yetiştirdiği eğitimli. kültürlü bir kaç yabancı dil bilen sanatçılardan bir tanesi idi . otoparkı olmayan pazartesi günleri kapalı ve ücretli olan bir müze ev.

 • fatmahnterr
  08.09.2023 11:19

  Moda, Moda Sahil'den ibaret değildir. Barış Manço Müze'sini gezdikten sonra sahile inebilirsiniz :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota