Barış Manço Müzesi - GeziBilen

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı Moda semti sınırları içerisinde yer alan Barış Manço Müzesi, kentin en önemli müze – ev konseptindeki kültürel değerlerinden biridir. Barış Manço Evi olarak da adlandırılan bu müze ev ölümünün üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen halen daha ilk günkü popülaritesini sürdüren Barış Manço Müzesi’nin olduğu ev, 1895 – 1900 yıllarında Pape Kalfa’ya İngiliz Mr. Dawson tarafından yaptırılmıştır.

1930’lu yıllardan bugüne çok kez el değiştiren ve en sonunda da 1965 senesinde John Whittall tarafından satın alınan ev, o dönemde Whittall Köşkü olarak adlandırılıyordu. 1984’te de Barış Manço evi Whittall ailesinden satın alıp restore ettirdikten sonra burada ikamet etmeye başlamıştır. 19'uncu yüzyıl Viktoryen mimari tarzını yansıtan köşk, 1999 yılında Barış Manço’nun hayatını kaybettikten sonra Türk Halk Bankası ve Kadıköy Belediyesi’nin de katkıları ile müzeye dönüştürülmüştür. Bu çalışmaların başlamasına sebebiyet veren ilk atılım ise Barış Manço’nun “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” sözünden yola çıkan ailesinden gelmiştir.

Tüm çalışmaların ardından 2010 senesinde ziyarete açılan Barış Manço Müzesi, üç katlı bir köşkün her bir bölümünün Barış Manço’nun eserleri, çalışmaları, başarıları ve kişisel eşyaları ile doldurulması ile büyük beğeni toplamıştır. Açıldığı günden bu yana İstanbul – Kadıköy’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelen Barış Manço Müzesi, Kadıköy Rıhtımı’na yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Manço’nun bestelerini yaptığı “Steinway B2010” piyanosunun başında balmumu heykelinin de olduğu müzede en çok ilgi gören şeyse cam mine işlemeli likör takımlarıdır.

Barış Manço MüzesiBarış Manço MüzesiBarış Manço MüzesiBarış Manço Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota