Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi - GeziBilen

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

İstanbul Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’ni değerli kılan başlıca özelliklerden biri Mimar Sinan tarafından yapılmış olmasıdır.

Tek kubbeli, sekiz köşeli ve altüst pencereli bir yapıda olan türbedeki sanduka ise Osmanlı İmparatorluğu Amirali Barbaros Hayreddin Paşa’ya aittir. Osmanlı İmparatorluğu denizcilik tarihinin en bilindik isimlerinden olan Barbaros Paşa’nın ölümünden beş yıl öncesine denk gelen 1541 – 1542 yıllarında yaptırılan türbe, genel hatları itibariyle Osmanlı mimari tarzını yansıtmaktadır.

16’ncı yüzyıl klasik Osmanlı mimarisinin izlerini fazlasıyla yansıtan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi ile ilgili en büyük soru işareti ise paşanın ölümünden sonra değil de beş yıl kadar önce yaptırılmış olmasıdır. Kesme küfeki taşından inşa edilen dış cephesinin adeta göz doldurduğu türbe sekizgen planlıdır. Sağır kubbe ile örtülü Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin kasnağı ise silme ile cepheyi hareketlendirir.

Ünlü denizci ve kaptan-ı derya Barbaros Paşa’nın türbesindeki kitabeye göre Hicri 948’de yani 1541-1542 senesinde yaptırılan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin dışı sade olsa da iç kısmı çok daha süslüdür. Üst kat pencerelerinin kafesli olduğu türbenin kalem süslemeleri ise tek kelimeyle muazzam. Barbaros Paşa’nın son yıllarını geçirdiği yalısına yakın bir mesafede inşa edilen Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi, en çok da geniş haziresi ile ilgi görmektedir.

Üzeri kurşun kaplama olan revak ve sütunlarının tüm görkemi ile türbeye renk kattığını söylemek mümkün. Giriş harici tüm kısımlarda bulunan pencereler sivri kemerli olmakla birlikte dikdörtgen sövelidir. Buna ek olarak lokmalı demir parmaklığın takılı olduğu pencereler, nispeten sade görünümlü olan dış cepheye hareket katmıştır.

Barbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota