Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi - GeziBilen

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi

İstanbul Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’ni değerli kılan başlıca özelliklerden biri Mimar Sinan tarafından yapılmış olmasıdır.

Tek kubbeli, sekiz köşeli ve altüst pencereli bir yapıda olan türbedeki sanduka ise Osmanlı İmparatorluğu Amirali Barbaros Hayreddin Paşa’ya aittir. Osmanlı İmparatorluğu denizcilik tarihinin en bilindik isimlerinden olan Barbaros Paşa’nın ölümünden beş yıl öncesine denk gelen 1541 – 1542 yıllarında yaptırılan türbe, genel hatları itibariyle Osmanlı mimari tarzını yansıtmaktadır.

16’ncı yüzyıl klasik Osmanlı mimarisinin izlerini fazlasıyla yansıtan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi ile ilgili en büyük soru işareti ise paşanın ölümünden sonra değil de beş yıl kadar önce yaptırılmış olmasıdır. Kesme küfeki taşından inşa edilen dış cephesinin adeta göz doldurduğu türbe sekizgen planlıdır. Sağır kubbe ile örtülü Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin kasnağı ise silme ile cepheyi hareketlendirir.

Ünlü denizci ve kaptan-ı derya Barbaros Paşa’nın türbesindeki kitabeye göre Hicri 948’de yani 1541-1542 senesinde yaptırılan Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi’nin dışı sade olsa da iç kısmı çok daha süslüdür. Üst kat pencerelerinin kafesli olduğu türbenin kalem süslemeleri ise tek kelimeyle muazzam. Barbaros Paşa’nın son yıllarını geçirdiği yalısına yakın bir mesafede inşa edilen Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi, en çok da geniş haziresi ile ilgi görmektedir.

Üzeri kurşun kaplama olan revak ve sütunlarının tüm görkemi ile türbeye renk kattığını söylemek mümkün. Giriş harici tüm kısımlarda bulunan pencereler sivri kemerli olmakla birlikte dikdörtgen sövelidir. Buna ek olarak lokmalı demir parmaklığın takılı olduğu pencereler, nispeten sade görünümlü olan dış cepheye hareket katmıştır.

Barbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa TürbesiBarbaros Hayreddin Paşa Türbesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  08.02.2023 07:58

  Tüm düşmanlarına korku saran ve tüm dorslarına güven veren böylesi ismi yüce bir Kaptan'ı derya'nın kabri, böylesine kalabalık insanların olduğu bir meydanda bulunması ne büyük bir şans.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 13:10

  Denizcilik tarihimizin en çok tanınan komutanı Barbaros Hayrettin Paşa'nın kabri, Beşiktaş İskelesi'nin ve Deniz Müzesi'nin ortasında Barbaros Meydanında bulunmaktadır.

 • kargidanecee2
  01.12.2022 07:18

  Barbaros meydanına ismini veren barbaros hayrettin Paşa'nın kabrinin olduğu yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota