Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı

Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı

Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı

Osmanlı döneminin en önemli isimlerinden biri olan Amiral Barbaros Hayreddin Paşa’nın anısına 1944 senesinde yaptırılan Barbaros Anıtı veya Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı, İstanbul Beşiktaş ilçesine merkezi bir konuma sahiptir. Bronz dökümden yapılmış bir anıt olan Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı, aynı zamanda Cumhuriyet dönemi anıtlarından en büyükler arasında bulunur.

Her sene önünde Denizcilik Bayramı ve Deniz Kuvvetleri Günü’nün törenle gerçekleştiği Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı, adeta Beşiktaş’ın sembolü haline gelmiş durumdadır. Cezayir Caddesi üzerinde yer alan Barbaros Türbesi’nin arka kısmında bulunan Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı, denizcilik tarihi boyunca ünü tüm dünyaya yayılan Barbaros Paşa adına yaptırılmıştır.

Meydanın düzenlenme planı şehircilik uzmanı Henri Prost tarafından yapılmakla birlikte anıtın tasarımı 1941 ile 1943 seneleri arasında gerçekleşmiş ve 1944’te de anıt bugünkü yerine dikilmiştir. Ali Hadi Bara ve Zühtü Müridoğlu’nun yaptığı heykelin bronz işlemeleri ise Ali Haydar Seymen ve Yusuf Akpınar tarafından gerçekleşmiştir. Tamamının 11,50 metre uzunluğunda olduğu anıt toplamda 6 ton 900 kilo ağırlığa sahiptir.

Sütun, heykel ve kaide olmak üzere üç bölümden oluşan ve 10 metre yüksekliğindeki kaidesi ile adeta göz dolduran Barbaros Hayreddin Paşa Anıtı’nın her iki yanında da kabartma işlemeler bulunur. Bu kabartmaların birinde Preveze Deniz Zaferi, diğerinde de Barbaros’un I. Süleyman’a takdimi konu alınmıştır. Kaidenin ön kısmındaki güverte ve gemi pruvasını simgeleyen iki buçuk metrelik bir de platform mevcuttur. Ayrıca üç bronz figürün de bulunduğu kaideye ek olarak, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Süleymaniye’de Bir Bayram Sabahı” şiirinden alınmış dizeler de vardır.

Barbaros Hayreddin Paşa AnıtıBarbaros Hayreddin Paşa AnıtıBarbaros Hayreddin Paşa Anıtı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler