Balat Çavuş Hamamı

Balat Çavuş Hamamı

Balat Çavuş Hamamı

İstanbul Haliç kıyısında mükemmel bir konuma sahip olan Balat Çavuş Hamamı, Mimar Sinan’ın şaheserlerinden biri olan ve Balat Camii olarak da bilinen Ferruh Kethüda’nın hemen yanı başında konumlanır.

İstanbul Fatih ilçesine bağlı Balat semtinde görülmesi gereken yerlerin başında gelen ve inşa tarihi net bir şekilde bilinmemekle birlikte Fatih Sultan Mehmet ya da II. Beyazid döneminde yaptırıldığına dair tahminlere kulak kabartmanın doğru olacağı Balat Çavuş Hamamı, şehrin keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri arasında yer alır.

Genel hatları itibariyle Osmanlı mimarisinden izler taşıyan ve dikdörtgen planlı bir yapı olan Balat Çavuş Hamamı, diğer tüm Osmanlı hamamlarında olduğu gibi erkekler ve kadınlar olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelmektedir. Günümüzde halen daha hizmet vermeye devam eden ve bir şahsa ait olan Balat Çavuş Hamamı, yakın zamanda satışa çıkarıldığı ile ilgili gündeme gelmiştir.

Osmanlı hamam mimarisini en güzel şekilde yansıtan yapılardan biri olan ve tarih boyunca pek çok önemli ana tanıklık eden Balat Çavuş Hamamı’nı belirli saatlerde ziyaret ederek muhteşem bir hamam deneyimi yaşayabilirsiniz. Fatih ilçesi Çavuş Hamamı Sokak – Ayvansaray Mahallesi’nde yer alan Balat Çavuş Hamamı’nın çalışma saatleri ise her gün 07.00 ile 22.00 arasındadır.

Esasında “çifte hamam” kategorisinde değerlendirilen ve dıştan bakıldığında çok bir süslemesi bulunmayan Balat Çavuş Hamamı’nın sıcaklık bölümü, iki yanı eyvanlı, dikdörtgen ve kubbeli genişçe bir mekandır. Çifte halvetli hamam tipinin en göz alıcı örneklerinden olan Balat Çavuş Hamamı’nın aydınlatması ise soyunma yerindeki yüksek pencereler ile sağlanır.

Balat Çavuş HamamıBalat Çavuş HamamıBalat Çavuş HamamıBalat Çavuş Hamamı

Yorumlar

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:41

  Çok güzel bur vakit geçtim Masajaniz mükemmel bir masaj çok kafi bir vakit geçirdim

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler