Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi - GeziBilen

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Resmi adı ile Bakırköy Prof Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmakla birlikte ülkenin ilk modern ruh sağlığı ve sinir hastalıkları kurumu olma unvanına da sahiptir.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin tarihine bakacak olursak; Üsküdar ilçesinde yer alan Toptaşı Bimarhanesi, yani bir diğer değişle akıl hastanesi, Mazhar Osman’ın girişimleri ile 1924 senesinde Bakırköy’deki Reşadiye kışlasına taşınmıştır.

Bakırköy’deki Reşadiye kışlasının hastane binasına dönüştürülmesi üzerine Toptaşı Bimarhanesi’nin nakil işlemleri tamamlanmış ve 15 Haziran 1927 tarihinde de hastane, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi adı ile hizmet vermeye başlamıştır. İlk açıldığı dönemde psikoloji ve nöroloji dalındaki klinikleri ile hizmet veren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, o dönemlerde “Tımarhane değil akıl hastanesi” ve “Deli değil ruh hastası” gibi sloganlar ile de toplumsal bilinci artırmaya yönelik çeşitli kampanyalar başlatmıştır.

1960’lı yıllarda başhekim Faruk Bayülkem’in öncülüğünde psikiyatrik rehabilitasyon uygulamalarının başlatıldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, zaman içinde kapasitesi üzerinde hasta gelmesi sebebiyle dünya çapında tedavi tekniklerinin de gerisinde kaldı.

Yıldırım Aktuna’nın başhekim olduğu 1979 yılında ek binalar yapılması ve personel sayısının artırılması ile alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı kliniği (AMATEM) ve 1992’de de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Araştırma ve İleri Eğitim Merkezi (BARİLEM) açıldı. Hastane kompleksi içerisine inşa edilen saat kulesinin tarihi ise 1914 senesine kadar uzanmaktadır.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları HastanesiBakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları HastanesiBakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları HastanesiBakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi

Yorumlar

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:45

  Bakırköy 👀 😂

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota