Baba Cafer Türbesi

Baba Cafer Türbesi

22.02.2021 00:18


Zindan Han veya Baba Cafer Kulesi olarak da bilinen tarihi yapının içerisinde yer alan Baba Cafer Türbesi, Müslümanların hakkını savunan, onlara karşı yapılan zulüm karşısında sessiz kalamayan ve bunun sonucunda da zindana atılan Seyyid Baba Cafer adına yaptırılmış bir türbedir. Eminönü denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Baba Cafer Türbesi, en çok da hikayesi ile büyük merak uyandırır.

İstanbul Eminönü ilçesi sınırları içerisinde yer alan Zindankapı’daki Zindan Hanı’nda bulunan türbe, halk arasında Baba Cafer olarak bilinen Seyyid Cafer’e aittir. İnşa tarihi kesin olarak bilinmeyen yapı aynı zamanda Haliç kulelerinin bitişiğinde mükemmel bir konuma sahiptir. Genel hatları itibariyle dikdörtgen planlı olan Baba Cafer Türbesi’in üzeri beşik tonozla örtülü olmakla birlikte zemini de tahtadan inşa edilmiştir.

Zindan Han’ın demirden yapılma daracık kapısında geçilebilen Baba Cafer Türbesi’nin iç kısmında da bir su kuyusu vardır. Beş küçük mazgal deliği ile aydınlatılması sağlanan türbe, Sultan II. Mahmut döneminde ise kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir.

Meşhur demir kapının arkasında ve sokak kapısı üzerinde olmak üzere iki ayrı kitabenin bulunduğu türbede, Zindancı Ali ve Baba Cafer’in sandukaları yer alır. Günümüz itibariyle İstanbul Türbeler Müdürlüğü’nün yönetiminde olan Baba Cafer Türbesi’ni gün içinde belirli saatlerde hiçbir ücret ödemeden ziyaret etmek mümkündür.

Baba Cafer Türbesi Baba Cafer Türbesi Baba Cafer Türbesi Baba Cafer Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler