Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi - GeziBilen

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi

Aziz Mahmut Hüdayi Türbesi

Osmanlı Devleti’nin son gününe kadar Boğaz’dan geçen her bir denizcinin yolcularıyla birlikte dört muhafız için Fatiha suresi okuduğu bilinen bir gerçektir. İstanbul Boğazı’na dağılmış bir şekilde duran bu dört koruyucudan üçüncüsü ise Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’dir. 

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde 1541 yılında doğan Aziz Mahmut Hüdayi, Junayd soyundan gelen Hüseyin İbn Ali’nin torunlarından biridir ve kendisi bir seyittir. Kökeni vesilesiyle de Hazreti Muhammed’in de zamanında mensubu olduğu aşiret olan Haşimi’nin bir üyesidir.

Yaşamı boyunca İslamiyet’in izinde gitmeyi hedefleyerek adımlar atan Aziz Mahmut Hüdai, çocukluğunun geçtiği Sivrihisar’ın ardından eğitim görmek adına Bursa’ya gider. İlim alanında kendini ilerletmek için ise rotasını İstanbul’a çevirir. O dönemler bir medrese olan Küçük Ayasofya’da tahsiline devam eder. Hafızasının oldukça güçlü oluşu sebebiyle genç yaşta hafızlık mertebesine yükselir. Tüm bu uzun eğitim süreçlerinin ve çabalarının neticesinde genç yaşta büyük bir alim olur. Aziz Mahmut Hüdai, eğitimlerine hiç ara vermeden bir yandan da tasavvuf yolunda ilerleme çabası içerisine girer.

Hocası Üftade Hazretleri’nin vefatının ardından Aziz Mahmut Hüdai önce Edirne’ye daha sonra ise İstanbul’a gelir… Burada Küçük Ayasofya Medresesi’nde hocalık yapmaya başlar. Hadis, fıkıh ve tefsir alanında dersler veren zatın öğrencileri de kendisinden yana bol rızalı olur. Bunun üzerine Osmanlı padişahları da bu medreseye sıkça uğrar ve Aziz Mahmut Hüdai’ye hürmette kusur etmezler. III. Murat Han, III. Mehmet Han, I. Ahmet Han, II. Osman Han ve IV. Murad Han'a nasihatlerde bulunan Aziz Mahmut Hüdai, IV. Murat Han’a da saltanat kılıcını kuşatan kişi olarak da bilinir.

Hayatı boyunca İslamiyet’in güzelliklerini ve ilmini yaymak için çaba veren Aziz Mahmut Hüdai Hazretleri, 1628 yılında vefat eder ve Üsküdar’da yaptırdığı dergahın yanındaki türbeye defnedilir. Bununla birlikte İstanbul Boğazı’nın dört koruyucusundan biri olduğuna inanılan zatın türbesi bugün bile pek çok ziyaretçi tarafından anılır.


Görseller: istanbuldagez.net, Zekeriya İpek

Aziz Mahmut Hüdayi TürbesiAziz Mahmut Hüdayi TürbesiAziz Mahmut Hüdayi Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota