Anadolu Pasajı

Anadolu Pasajı

Anadolu Pasajı

Anadolu Pasajı, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde, tarihi İstiklal Caddesi üzerinde yer alır ve II. Abdülhamid döneminin önemli figürlerinden Ragıp Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ragıp Paşa, İstiklal Caddesi üzerindeki bu üç geçidi; Rumeli, Anadolu ve Afrika Geçitleri olarak adlandırmıştır, bu isimler imparatorluğun yayıldığı üç kıtayı temsil eder. Anadolu Pasajı, İtalyan tipi kagir bir bina olarak tasarlanmış ve 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır.


Pasajın tarihi, çeşitli dönemlere tanıklık etmiştir. Önceleri mefruşat ve manifatura mağazalarıyla ünlü olan bu pasaj, Lazzaro Franco mağazası gibi sefarethanelerin mefruşat gereksinimlerini karşılayan dükkanlara ev sahipliği yapmıştır. 1930'lara kadar Niko Valavanis Balabani tarafından işletilen ve dekorasyonu ve servisinin kalitesiyle ün kazanan Brasserie de l’orient adlı şark birahanesi burada yer alıyordu. Daha sonra sahip değişikliğiyle Anadolu Birahanesi olarak yeniden açıldı. Ünlü yazarlar Peyami Safa, Elif Naci ve İbrahim Çallı'nın müdavimleri arasında olduğu bu birahane, dönemin kültürel hayatına tanıklık etmiştir. 1985'ten beri pasajda bulunan Hacı Salih Lokantası ise geleneksel Türk Mutfağı ile hizmet vermeye devam etmektedir.


Anadolu Pasajı, mimari yapısı ve geçmişiyle İstanbul'un kültürel ve tarihi dokusunun bir parçası olarak önem taşır. Bugün de ziyaretçilere, geçmişin izlerini sürerek, tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkma fırsatı sunuyor​.

Anadolu PasajıAnadolu PasajıAnadolu PasajıAnadolu Pasajı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler