Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi

Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi

Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi

İstanbul Beyoğlu sınırları içerisinde yer alan Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi, Türk resim tarihinin önde gelen isimlerinden olan Ercüment Kalmık’ın günümüz itibariyle müzeye dönüştürülmesi ile ziyarete açık bir şekilde hizmet vermektedir. 19'uncu yüzyıl geç dönem mimarisinin özelliklerini taşıyan evin restorasyonu sırasında arka bahçesine sergi mekanı ve bir da sanat atölyesi yerleştirilmiştir.

Türk resim tarihinin duayenleri arasında gösterilen Ercüment Kalmık’ın eserlerinin sergilendiği Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi’nin ek binası olmakla birlikte alt katta sanat atölyesi ve üst katta da geçici sergiler için ayrılan bir mekan bulunmaktadır. Pazar, pazartesi ve resmi tatiller dışında her gün ziyaret edilebilen müze 11.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. “Tabiatta ve Sanatta Doku” ve “Renkleri Armoni Sistemleri” adındaki iki kitabı da olan Ercüment Kalmık, yaşadığı dönem boyunca ve sonrasında eserleri ile iz bırakmayı başarmış bir sanatçıdır.

Hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda karma sergiye katılan ve kendi sergilerini de açan Cumhuriyet dönemi sanatçısı Ercüment Kalmık, Türk resminin çeşitli kavramları üzerine de makaleler yazmıştır. Ercüment Kalmık’ın müzeleştirilen evi günümüzde pek çok yerli ve yabancı ziyaretçinin ilgisini çekiyor. İstanbul Beyoğlu ilçesine bağlı Gümüşsuyu semtindeki müze ev tonozlu bir bina olmasına rağmen aslına uygun geçirdiği restorasyonlar sonucu günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Ayşe ve Ercüment Kalmık MüzesiAyşe ve Ercüment Kalmık MüzesiAyşe ve Ercüment Kalmık Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler