Ayios Dimitrios Rum Kilisesi

Ayios Dimitrios Rum Kilisesi

22.02.2021 00:18


İstanbul Kuruçeşme sınırları içerisinde yer alan Ayios Dimitrios Rum Kilisesi’nin inşa tarihi 1798 senesine kadar uzansa da aslında yıktırılıp tekrardan inşa edilmiştir. Hatta Surp Haç adındaki Ermeni kilisesi ile aynı anda inşa edilen Ayios Dimitrios Rum Kilisesi’ne dair en üzücü bilgi ise yeteri kadar tedbir alınmaması sonucu çok sayıda işçinin hayatını kaybetmesidir.

Ortodoks Hıristiyanları tarafından kutsal kabul edilen suyun adı olan ayazma Ayios Dimitrios Rum Kilisesi’nin en çok ilgi gören kısmıdır. Öyle ki bu ayazma hakkında meşhur Eremya Çelebi’nin söylediği şu sözler de bunu kanıtlar niteliktedir: “Ayazma’nın mucizeler husule getirdiği aşikar bir şeydir ve kimse onun suyuna doymamıştır.” Kilisenin içinden geçen suyun şifa dağıttığına dair inanışlar vardır.

Çok eskilerde İstanbul’da suyun geçtiği yerlere ayazma denilir ve yakınlarına da dini yapılar inşa edilirdi. Ayios Dimitrios Rum Kilisesi’nin de inşa ediliş hikayesi bu şekildedir. 18'inci yüzyıl kiliseleri arasında belki de en çok badire atlatan yapılar arasında gösterilebilecek Ayios Dimitrios Rum Kilisesi, her ne kadar tipik bir Rum Ortodoks kilisesi olsa da büyük ölçüde Osmanlı mimarisinin izlerini taşır.

Yıkılan ve pek çok kişinin ölümüne sebep olan kubbesinin yenisi III. Selim’in emriyle yaptırılmış olup naos girişindeki kitabesinde de tüm bu olaylar anlatılmıştır. Kırma çatı planlı ve iki eğimli olan Ayios Dimitrios Rum Kilisesi’nin çatısı ve yuvarlak, kare kesitli kubbe ile örtülü çan kulesi mutlaka görülmeye değerdir. Dışı ne kadar sade bir görünüme sahipse içi de bir o kadar süslüdür. Barok motifler ile süslenen narteksin üzerinde de kadınlar bölümü yer alır.

Ayios Dimitrios Rum KilisesiAyios Dimitrios Rum KilisesiAyios Dimitrios Rum KilisesiAyios Dimitrios Rum Kilisesi

Yorumlar

 • ssedatylmz
  12.01.2023 12:52

  Kilise küçük bir alana kurulmuş fakat iç mimarisi oldukça enteresan.

 • sudekilic
  08.07.2022 11:31

  Ayazmaya sahip olan ve bir çok sanatsal değeri bulunan bir kilise. Gelen insanları çok nazik karşılıyorlar. Tavan süslemesi bugüne dek gördüğüm en harika şey. Gittiğinizde gözlerinizi yukarıdan alamayacaksınız. Ayrıca gidiş yolunu yokuşlu bir yoldan verirse tavsiyem Beşiktaş iskelesi yolu üstünden de gidiş var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler