Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi

İstanbul Anadolu yakasının en kalabalık ilçelerinden olan Kadıköy’e bağlı Osmanağa semtindeki Mühürdar Caddesi üzerinde yer alan Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi’nin inşa tarihi 1694 senesine kadar uzanır. Kapalı Yunan Haç planlı bir yapı olan Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi, 1830 senesinde Kadıköy Metropoliti II. Zaharias tarafından genişletilmiştir.

Zaman içinde bakımsız kalması nedeniyle birkaç kez onarımdan geçen Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi, son geçirdiği restorasyon sonucu 1 Nisan 1993’te gerçekleşen ayin ile hizmete açıldı. Yüksek duvarlar ile çevrili ve geniş bir avlusu olan Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi’nin 19’uncu yüzyıldan kalma birbirinden değerli mezar stelleri de kesinlikle görülmeye değer.

Orta kısmında kasnaklı büyük bir kubbesi olan Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi’nin kubbeye geçişi ise pandantifler ile sağlanır. Doğu kısmında Ayia Paraskevi Ayazması’nın olduğu kilisenin doğu duvarına bakacak olursanız, 1879 yılına tarihlenen anıtsal bir ikona görürsünüz. Batı kesiminin tamamen camekanla kapatıldığı Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi’nin taştan yaptırılan çan kulesi de kilisenin güneybatı ucunda bulunur. 300 küsur yıllık tarihi ile adeta geçmişe meydan okuyan kilise, İstanbul V Numaralı Kültür Varlıkları’nı Koruma Bölge Kurulu tarafından yenilenir.

Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın vazgeçilmez bir parçası haline gelen ve bölge ile bütünleşen Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi günümüzde de ibadete ve ziyarete açık bir şekilde hizmet vermektedir. Kadıköy Çarşısı’nın küçük meydanında merkezi bir konuma sahip olan Ayia Efimia Ortodoks Kilisesi, Kadıköylü olan Azize Eufemia’ya ithaf edilmiştir.

Ayia Efimia Ortodoks KilisesiAyia Efimia Ortodoks KilisesiAyia Efimia Ortodoks Kilisesi

Yorumlar

 • buseats2
  11.11.2022 07:19

  Osmanağa’da Mühürdar Caddesi’nde bulunan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, 1694 yılında inşa edilmiştir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler