Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi

Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi

Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi

Yunanca adı Kathedrikos Naos tou Agiou Georgiou olan Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi, İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer alan Fener semtinde konumlanmaktadır. Aynı zamanda Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olan tarihi kilisenin avlusunda ise Aya Haralambos Ayazması, kütüphane ve Patriklik binası yer alır.

Haliç’in deniz surlarının ardında beliren Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’nin en dikkat çeken kısmı 5’inci yüzyıldan kalma gösterişli patrik tahtıdır. 1941 yılında çıkan büyük yangın sonucu büyük ölçüde tahribata uğrayan kilise 1989 senesinde kapsamlı bir restorasyondan geçmiştir. 1991 yılında da yeniden ibadete açılan Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ndeki üç azizenin tabutu da kesinlikle görülmeye değer.

Pazar günleri 09.15 – 12.20 arasında pazar ayinlerinin yapıldığı Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni her gün 08.30 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Tarihi Bizans dönemine dayanan mozaiklerin apayrı bir hava kattığı tarihi yapının bir diğer ilgi gören kısmı da Hz. İsa’nın Kudüs’te kırbaçlandığına inanılan sütun bulunmaktadır. 16’ncı yüzyılda manastır olarak kullanılan ve Ortodoksluğun merkezi olarak kabul edilen Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı bir şekilde hizmet veren Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni yöneten kişi ise Konsantinapolis Ekümenlik Patriği olan I. Bartholomeos’tur.

Dünyada 300 milyona yakın Ortodoks Hıristiyan’ın dini lideri ve temsilcisi olarak kabul edilen Konsantinapolis Ekümenlik Patriği Bartholomeos’un yönettiği Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi, dışarıdan bakıldığında çok gösterişli olmasa da iç tasarımı oldukça dikkat çekicidir. Üç mozaik ikonun ilgi çektiği kilise geçirdiği restorasyonlar sayesinde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Aya Yorgi Patrikhane KilisesiAya Yorgi Patrikhane KilisesiAya Yorgi Patrikhane KilisesiAya Yorgi Patrikhane Kilisesi

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 06:32

  Ziyaret edecekseniz kesinlikle adaya geldiğiniz gibi, sabah erken saatlerde çıkmalısınız. Çünkü yol uzun. Deniz kenarından 51 dakika sürüyor ve neredeyse hep yokuş çıkıyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler