Aya Kyriaki Kilisesi - GeziBilen

Aya Kyriaki Kilisesi

Aya Kyriaki Kilisesi

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Fatih’e bağlı Kumkapı semti sınırları içerisinde yer alan Aya Kiryaki Kilisesi ya da bir diğer bilinen adı ile Ayia Kiriaki Kilisesi, tipik bir Rum Ortodoks kilisesidir.

İnşa tarihi 16’ncı yüzyıla kadar uzanan Aya Kiryaki Kilisesi, 1730, 1865 ve 1894 yılları olmak üzere tam üç kez yeniden inşa edilir. Son olarak 1894 senesinde yeniden inşa sürecine girmiş ve günümüzdeki halini almış olan kilisenin bu son inşa sürecini ise Mimar Periklis Fotiatis üstlenmiştir.

Sene boyunca sayısız yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Aya Kiryaki Kilisesi, İstanbul’un en eski dini yapılarından da biri olma özelliğini taşımaktadır. Kadırga Limanı Caddesi ile Gedikpaşa Caddesi üzerindeki Çadırcı Cami Sokağı’nın arasında mükemmel bir konuma sahip olan tarihi kilisenin adandığı kişi ise 284 – 307 yılları arasını kapsayan İmparator Diocletianus döneminde yaşayan ilk Hıristiyan Azize Kiryakiye’dir. Kumkapı’da gezilecek yerlerin başında gelen Aya Kiryaki Kilisesi’ni günün belli saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Dış cephesi, mimari özellikleri ve iç tasarımı ile her görende hayranlık duygusu uyandıran Aya Kiryaki Kilisesi’nin Hünkar Kasrı, Yeni Camii ve Tanzimat Müzesi gibi bölgelere yakın olması da buraya olan ilgiyi artırır şüphesiz. İstanbul’un en önemli kültürel miraslarından biri olarak kabul edilen kilise, çok sayıda onarım ve restorasyon sonrası günümüzdeki halini alarak ibadete ve ziyarete açık hale getirilmiştir. İnşa tarihinin net bir şekilde bilinmediği ibadethanenin adandığı Azize Kiryakiye ile ilgili efsaneleri ziyaretiniz sırasında görevlilerden dinleyebilirsiniz.

Aya Kyriaki KilisesiAya Kyriaki KilisesiAya Kyriaki KilisesiAya Kyriaki Kilisesi

Yorumlar

 • mutugucluu
  18.01.2023 07:51

  Ayia Kiriaki Rum Ortodoks Kilisesi, Türkiye'nin İstanbul kentinin Fatih ilçesine bağlı Kumkapı semtinde bulunan bir Rum Ortodoks kilisesi.

 • cemmelih
  28.09.2022 07:28

  Çok güzel bir yapı. Fakat kapalı içini görmek isterdim. Ne zaman açık olur?

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota