Atlas Sineması

Atlas Sineması

Atlas Sineması

İstanbul’un en merkezi noktası olarak bilinen ve tüm dünyanın tanıdığı İstiklal Caddesi üzerindeki Atlas Pasajı’nda yer alan tarihi Atlas Sineması, kentin en büyük ve en eski sinemaları arasında yerini alır. 1870 senesindeki İstanbul yangınının ardından Sultan Abdülaziz döneminde Ermeni İş Adamı Agop Köçeyan’ın kışlık ev olarak kullanmak için yaptırdığı bina, tamamen dökme demir ve taştan yapılmıştır.

Karkas özelliklerde yapılan tarihi binanın zemin katı eskilerde at ahırı, sonradan da at cambazhanesi olarak kullanıldı. Binanın şekli zaman içinde değişikliğe uğrayarak günümüzdeki Atlas Pasajı kısmına dahil edildi. Sahibi Agop Köçeyan’ın Taksim Vosgeperan Ermeni Kilisesi’ne hediye ettiği Atlas Sineması, bugün itibarıyla bin 860 kişi kapasiteye sahiptir.

1932 senesinde kapsamlı bir restorasyon geçiren ve eğlence sanat merkezi haline getirilen Atlas Pasajı içerisinde 19 Şubat 1948 tarihinde Atlas Sineması açıldı. 350 loca ve bin 860 kişilik kapasitesi ile Beyoğlu’nun en büyük sinemalarından biri olarak açıldığı ilk andan itibaren popülarite kazanan Atlas Sineması, 1985’te de Hazine’ye devredildi. Günümüzde İrfan Atasoy ve Türker İnanoğlu’nun işlettiği tarihi sinemada 85, 130 ve 500 kişilik olmak üzere üç farklı salon bulunmaktadır.

Tıpkı Emek Sineması gibi devasa bir perdesi olan Atlas Sineması, bu anlamda İstanbul’daki sayılı sinemalardan biridir. Ana salonunun amfi tiyatro şeklinde olduğu Atlas Sineması’nın balkonları da 8, 6, 4 ve 2 kişilik localardan oluşur. Geçirdiği restorasyon sonucu ses ve oturma düzeninin tamamen modern hale getirildiği Atlas Sineması’ndaki gösterimleri resmi internet sitesinden takip etmek mümkün.

Atlas Sineması Atlas Sineması Atlas Sineması Atlas Sineması

Yorumlar

 • slnkocx
  03.08.2022 07:43

  Geniş ve ferah salonunda film izleme fırsatım oldu. Müzesi sade ve şık dekore edilmiş, güzel kareler yakalarsınız

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler