Aşıklar Yolu

Aşıklar Yolu

Aşıklar Yolu

İstanbul Adalar ilçesine bağlı Büyükada sınırları içerisinde yer alan Aşıklar Yolu, meşhur ‘Aşıklar Yolunun Yolcuları’ romanının da başrolünde olma özelliğini taşır. Özellikle ada çamlıklarının arasında yürüyüş yapmak isteyen İstanbulluların akınına uğrayan Aşıklar Yolu, kentin muhteşem doğa manzaralarını sunmaktadır.

Kara tavukları ile nam salmış Aşıklar Yolu’nun dört mevsim mis kokan çiçekleri ve çam ağaçları arasında doğa yürüyüşleri yapma deneyimini mutlaka yaşamalısınız. Ünlü Şair Halit Fahri Ozansoy’un ‘Ada Akşamları’ adlı şiirinde de ‘Burada, bu çamlara giden yolun başında, ben onu bekliyorum, meçhulün meçhulünü.’ şeklinde geçen Aşıklar Yolu, hafta sonları kalabalık olmasına karşın hafta içi günlerde daha sakindir.

İlkbahar mevsiminde laden, biberiye ve püren çiçeklerinin çevrelediği Aşıklar Yolu, esasında Aşıklar ve Manastır olmak üzere neredeyse sekiz kilometreye ulaşan bir birleşik yoldur. Deniz manzaralı ve ormanlık yürüyüş parkurunun ilgi gördüğü bu yolda yürürken size eşlik edecek saka, ispinozların aşk şarkılarına hayran kalacaksınız.

Bostancı’dan vapur ile sadece 30-35 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz Büyükada İskelesi’nden 20 dakikalık bir yürüyüşle Aşıklar Yolu’na varabilirsiniz. Güneye bakması nedeniyle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Aşıklar Yolu’ndan kuşbakışı olarak Alman Limanı, Yassıada, İmralı Adası ve Heybeliada’yı görebilirsiniz. Aşıklar Yolu’nun güneybatı yamacındaki Samanlı ve Bozburun dağlarının enfes doğa manzaraları eşliğinde harika bir deneyim sizleri bekliyor olacak.

Yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki toprak yolda Nisan ortalarında çiçek açmaya başlayan ladenlerin doğaya renk kattığı enfes bir manzara ile her geleni kendine hayran bırakır. Limon ve çam karışımı bir kokunun sarmaladığı Aşıklar Yolu’nda bahar ayları ağırlıklı olarak mor renkli çiçekler açar.

Aşıklar YoluAşıklar YoluAşıklar YoluAşıklar Yolu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler